НАРОДНИЙ МУЗЕЙ НАРОДНИХ РЕМЕСЕЛ ТА ПОБУТУ СЛОБОЖАНЩИНИ, С.КОСІВЩИНА

Стоїть на музейній поличці витвір народної творчості, як називають її по сучасному «хенд мей».  Лицар, зроблений чиєюсь фантазією з звичайних корків від пива і лимонаду. На додачу пофарбований «сріблянкою» – розчином алюмінівої пудри. Поява саміх корків має довгу і цікаву історію.

В різні часи пляшки закорковували по-різному, доки не винайшли металевий корок. В 1892 році американський винахідник Вільям Пейнтер запатентував нову сталеву пробку з корковою прокладкою для пляшок під пивні і газовані напої. Через те, що її зубці нагадували корону, пробку так і назвали – Crown Cork -  кронен-пробка. Нова пробка вимагала нову форму горла у пляшки. Кронен-пробкою користуються і нині, лише сталь замінили на жерсть, кількість зубців зменшили з 24 до 21 і прокладка перестала бути натуральною доки не зникла зовсім.

В Радянському Союзі кронен-пробку ввели в 30-х роках ХХ століття. І можна побачити в музеї пляшку перехідного періоду. Щоб не заморочуватись з новою формою, вирішили її пристосувати під нову пробку, доточивши до старої завершеної пляшки нове горло. Написи склом на пляшці: «РОСГЛАВПИВО МОСКВА».

Поступово пляшка втрачала стару форму і сліди доробленого горла зникли, зникли і написи склом.

Виникнення корка із жерсті визвало новий вид творчості. Коли пивних пляшок на столі багато, розмови-побрехеньки нескінченно довгі, то чиясь рука від нудьги починає творити. По-молодецьки пальцями згинається пробка, вставляються сірники і на столі вже стоїть коняка. І є випити за що: щоб кінь не спотикався, за чотири підкови і на коня.

Поряд з «коронним лицарем» стоять на поличці пляшки з-під пива різних часів: знамените в царські часи пиво Калінкіна, пивні пляшки другої світової війни, ювілейна пивна пляшка «1500 років Києву», львівські пляшки.

Використано фрагмент з книги Олександра Кисельова «Байки з музею».