НАРОДНИЙ МУЗЕЙ НАРОДНИХ РЕМЕСЕЛ ТА ПОБУТУ СЛОБОЖАНЩИНИ С.КОСІВЩИНА

«Посмотрела, как рублем подарила»

Цей вираз раніше можна було частенько почути, хоча і в той час і тепер не всі його розуміють вірно. Навіть не всі знають, що називалось «рублем».  Вважають, що у жіночки чи дівчини такий ласкавий і добрий погляд, що на тебе наче золотий дощ ллється. Але виявилося все навпаки. Коли жіночка має «важкий» погляд, який ти відчуваєш на собі і робиться під ним не затишно, то про таке і говорили – «Посмотрела, как рублем подарила!»

Рубель жіночий інструмент для прасування білизни. Останню намотували на качалку і рублем качали по столу. Так і називався цей процес, не прасування, а качання білизни. І після цих вправ жіночі руки ставали міцними – накачаними, як кажуть в сьогоденні. І частенько в таких руках рубель і качалка оберталися на зброю – оберіг сімейного затишку.

Багато людей не знають як виглядає в житті рубель і качалка, але саме слово «качалка» залишилося в вжитку, втративши своє первісне значення. Бо в сучасному розумінні: «качалка» – тренажерний зал, «качатися» – тренуватися, «качок» – занадто фізично розвинута людина.

Музей має гарну збірку рублів. Всі вони різної форми, розміру і ваги. Одні зроблені аби як, інші вишукано – під руку господині. На одному вирізані ініціали господині. А один рубель має на ручці «дивну» прикрасу», але про це наступного разу…