Статті

СУМСЬКИЙ РАЙОН ТУРИСТИЧНИЙ. ЗАПРОШУЄМО ГОСТЕЙ ДО СУМСЬКОГО РАЙОНУ

Народний музей Лесі Українки  в с. Косівщина

Косівщина... Мальовниче село поблизу м.Суми. До нього стелиться від міста асфальтова стрічка. Милують подорожнього і тиха замрія садів, і дзеркало Косівщинського водоймища.Таке сучасне село Косівщина. Та є в його історії незвичайна сторінка.

Весною 1889 року протягом місяця перебувала  на лікуванні видатна українська поетеса Леся Українка (справжнє прізвище – Лариса Петрівна Косач – Квітка), тут лікувала  її знавець  народної медицини Параска Назарівна Богуш.  Переїжджаєш через новий міст — і починаєш читати її. Рівна сільська вулиця носить ім'я Лесі Українки — мужньої співачки досвітніх вогнів. Тут колись ходила поетеса. Перебування поетеси в Косівщині породило народні перекази. Почесний колгоспник Яків Євдокимович Богуш, який особисто бачив Лесю Українку, розповідав: «Було мені в ту пору десять років. Серед багатьох хворих, які приїздили з усіх усюд лікуватися до Параски Назарівни Богуш, була тендітна дівчина, яка опиралась на палицю. Ходила вона в простому вбранні, з кошиком в руках, розмовляла з селянами українською мовою та все записувала пісні. Казали старші, що була вона не з наших місць. Параска Назарівна поселила дівчину в сусідній хаті свого сина Якова Йосиповича Богуша. Частенько навідувалася до хворої, лікувала. їздила й до інших хворих, які жили в селянських хатах та навколишніх хуторах. Власне, тоді й Косівщина мала лише одну вулицю, розділену болотом. На вигоні стояв маєток пані Липської

            Враження, одержані в Косівщині, відбилися в  нарисі “Весняні співи”. 

            У 1987 році було встановлено пам’ятник (бюст) великій поетесі, а також висаджено парк , який носить її ім’я. Імені  Лесі Українки – таку назву мають найстаріша вулиця села, де колись стояла хата Параски Богуш, та Косівщинська ЗОШ.

            Прихильниками творчості Лесі Українки на базі Косівщинської ЗОШ було зібрано матеріали і створено, у 1971 році до 100-річчя з дня народження Лесі, музейну кімнату. На стендах музею представлені  - копії з рукописів та фотографії поетеси, статті з газет та журналів, матеріали про перебування письменниці в Косівщині.

            Відвідувачі Косівщинського музею Лесі Українки мають щастя відчути на дотик сторінки книги обсягом 1100 сторінок  нестандартного книговидавничого формату автора Ольги Косач-Кривенюк (молодшої сестри Лесі Українки), надісланої з Австралії, в якій описано багато цікавих фактів з життя поетеси.

            Це рідкісне видання свого часу видала Вільна Академія Українських Наук в Нью-Йорку (США). Таких примірників в Україні всього декілька.  Про все це можуть годинами розповідати юні шкільні екскурсоводи.

            Взагалі  вся експозиція музею налічує понад 550 експонатів.

            У 2004 році музею присвоєно звання «народний» за визначну роль в культурно-освітньому житті області.

            Розклад роботи музею зручний для відвідувачів, екскурсіями люди задоволені, про що свідчить «Книга відгуків».

            Отже завітайте в мальовничу Косівщину, де ще й досі крізь віки палає Лесин вогонь, зігріваючи наші серця. Пройдіться тихими алеями парку, відвідайте музей, віддайте шану великій поетесі, поклавши до пам’ятника квіти, доторкніться часточкою душі до історії рідного краю. Ласкаво просимо!