ВІКТОР ФЕДОРЧЕНКО: «ВОДА –ПРОБЛЕМА ГЛОБАЛЬНА, ДЛЯ ВИРІШЕННЯ ПРАЦЮЄМО»

До першого заступника голови райдержадміністрації Віктора Федорченка зателефонувала жителька Токарів і повідомила про неблагополучну ситуацію з водопостачанням, зокрема про  витікання води у мережі поруч з її помешканням, по вулиці Чехова.

На звернення відреагували відразу: виїхала комісія у складі  начальника відділу житлово-комунального господарства та будівництва, завідуючого сектором з питань охорони праці і надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи апарату Сумської РДА.

Разом обстежили водопровід  по вулиці Чехова і виявили  незначні витоки води з колодязя, що поблизу приватного помешкання заявниці.

Як розповіли сільчани, водопостачання по вулицях Чехова, Польовій проблемне через часті пориви мережі, і надавач послуг лише за це літо ліквідовував їх декілька разів. Ольга Миколаївна Коцюбенко нагадала, що збудовано водогін у 1984 році, тож  сталеві труби дуже старі, тому вони вже не витримують тиску. Тамара Василівна Нікітенко розповіла, що ремонтники на різних ділянках мережі виявили велику зашлакованість  труб – звісно, звідки ж бути гарною якості води, належному тиску  у мережі. Жінки попросили сільського голову, представників виконавчої влади пришвидшити реконструкцію водогону.

« Одним із важливих напрямків розвитку сільських територій є створення  комфортних умов для проживання людей, поліпшення якості надання послуг. Ці пріоритети покладені в основу завдань Президента України щодо забезпечення якісних умов життя населення», - зазначив Віктор Федорченко.

 Ситуація спричиняє великі збитки і надавачу послуг, і користувачам. Однак тиск води на вході у будинкову водопровідну систему заявниці був достатній для безперебійного користування. Вода, що витікала, шкоди помешканню не спричинила.

Комісія рекомендувала надавачу послуг ліквідувати порив, а також демонтувати колодязь біля цього помешкання  (тут колись була водорозбірна колонка, проте її викрали), а колодязь на час перевірки був  заповнений водою. За словами заявниці, цей колодязь безгоспний, а система водопостачання до її подвір’я підключена до іншого колодязя.

Як зазначив перший заступник голови РДА Віктор Федорченко, надавач послуг  має ліквідувати поломки, а сільський голова це проконтролювати.

Тетяна ХАЖАНЕЦЬ, сільський голова Токарівської сільської ради коментує:

- Жителі Токарів питну воду отримують з  56шахтових колодязів та 2 свердловин. Мережа шахтових колодязів - по всій території населеного пункту. Щорічно колодязі хлоруються, за  графіком проводиться їх очистка. За бюджетні кошти щоліта будується  в селі 1-3 нові колодязі, а  3-4 колодязі облаштовуються (замінюються надбудови та огорожі на сучасні). Санепідслужба регулярно проводить моніторинг якості води. За її даними,  на жаль, в деяких колодязях завищений вміст нітратів. І це треба контролювати.

Централізоване водопостачання здійснюється з двох свердловин, протяжність водогону -18 кілометрів 650 метрів. Що зроблено за останні роки? У 2010 році реконструйована свердловина №1, замінено старі труби на сучасні. У 2011 році на свердловині №1 встановлено станцію очистки води від заліза вартістю близько 250 тисяч гривень, замінено насосне обладнання на енергозберігальне. У 2012 році реконструйовано свердловину №2 та замінено труби і насос.

Як і говорили жителі села, на якість питної води по деяких вулицях суттєво впливає матеріал старих водопровідних труб. Потребує заміни майже 1,5 кілометра сталевого водогону, збудованого у 80-их роках минулого століття. Сільською радою ці роботи сплановані за програмою розвитку території. Минулого року виготовлено проект реконструкції водогону по вулицях Шкільній, Чехова, Польовій - загальною вартістю 244 тисяч гривень. У кінці 3 кварталу 2012 року за кошти бюджету сільської ради замінили 230 метрів труби на суму 46 тисяч гривень. Для безперебійного водопостачання закільцьовано два водогони. Саме на такий обсяг робіт  вистачило коштів у бюджеті сільської ради.

У квітні 2013 року було укладено договір між Токарівською сільською радою Сумського району та Харківською комплексною геологічною експедицією КП «Південукргеологія» Державної служби геології та надр України, за яким виконано гідрогеологічне обстеження  Токарів. Висновок: територія сільської ради розташована у депресійній лійковій зоні. Це дало можливість у цьому році фінансувати роботи зреконструкції водогону за рахунок коштів, що надійшли до бюджету сільської ради від ПАТ «Сумихімпром» за забруднення навколишнього природного середовища. Поясню: цільове використання коштів місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища здійснюється згідно з Постановою Kабінету Міністрів України, якою затверджено перелік видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів. Перевірка, яку проводила Сумська об'єднана державна фінансова інспекція з 28 серпня по 21 вересня 2012  року, жодних порушень у використанні «екологічних» коштів не виявила.

Цього року в липні ми  з виконавцем робіт уклали договір підряду та спрямували кошти на придбання матеріалів - аванс у сумі 55700 гривень.

Як очільник громади  тримаю ситуацію на контролі і постійно спілкуюся щодо цього з керівництвом району, начальником відділу житлово-комунального господарства і будівництва Катериною Самсоновою. Зрозуміло, що тільки із проплатою коштів роботи  розпочнуться.

Стан забезпечення населення якісною питною водою перебуває на постійному контролі у виконкомі Токарівської сільської ради; плануємо і  встановлення станції очистки води на свердловині № 2 вартістю більше 300 тисяч гривень.