МИ – ЗА ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДІАЛОГ

Так розпочалось засідання громадської ради при Сумській районній державній адміністрації. Члени громадської ради обговорили питання  щодо суспільно-політичної ситуації, що склалась в Україні.

Голова громадської ради Наталія Сенько підкреслила, що громадськість Сумського району виступає за всеукраїнський діалог, який має допомогти вийти з політичної кризи.

В результаті обговорення громадськість винесла наступну заяву:

Заява

Громадської ради при Сумській районній державній адміністрації

Ми, члени Громадської ради при Сумській районній державній адміністрації, які представляють в ній різні неполітичні організації, а значить – різні верстви громади району, не можемо бути байдужими до подій у країні останніх трьох тижнів.

Насамперед ми звертаємося до тих, хто виступає гарантом прав і свобод українських громад, - Президента України і Кабінету Міністрів України, що, за Основним Законом, є вищим органом у системі органів виконавчої влади: посилити вимогливість щодо ходу розслідування протиправних дій підрозділів правоохоронних органів під час мирної акції протесту українських громадян, що й нині відбуваються у центрі Києва. В Україні, яка за Конституцією є демократична і правова держава, людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека, за тим же Основним Законом, визнаються у нашій державі найвищою соціальною цінністю. Тим не менше 30 листопада 2013 року відбувся безпрецедентний факт застосування сили проти тих, хто вийшов висловити свою незгоду з рішенням вищого керівництва країни пригальмувати підписання Угоди про Асоціацію з Євросоюзом, а це є порушенням конституційного права громадян висловлювати свою думку у визначений Основним Законом спосіб. Весь світ бачив кадри жорстокого побиття молоді (тоді студенти становили основну частку протестувальників) та журналістів, які просто виконували свою роботу.

Чиєсь недалекоглядне розпорядження, в результаті якого пролилася кров, стало на заваді подальшому діалогу, що мав би бути основним способом порозуміння між владою і протестувальниками. Розв’язання найважливішої в житті країни проблеми щодо подальшого її розвитку, зорієнтованого на європейський вибір, перейшло із прагматичної площини в емоційну. І це в той момент, коли обидві сторони мали зрештою почути одне одного, а Президент України, приймаючи рішення про призупинення дій, пов’язаних з підписанням Угоди про Асоціацію з ЄС, виконував свій конституційний обов’язок щодо забезпечення державної незалежності і національної безпеки. З іншого боку – не можна не говорити про правовий нігілізм учасників майдану, про правову безвідповідальність  за свою поведінку під час акцій.

Ми – за діалог влади, громадськості й опозиції. Ми – за всеукраїнський діалог, який має допомогти вийти з політичної кризи. Почуємо одне одного. І всі разом і кожен окремо візьмемо відповідальність за долю країни. За свою долю. Двадцять два роки ми не знали, що будуємо. І нарешті, коли почали вимальовуватися більш чіткі орієнтири, наші громадяни виявили активну позицію. А це означає, що громадянське суспільство формується наживо, без командного моделювання. Але суспільству і владі треба активніше обмінюватися інформацією. Люди зокрема висловлюють занепокоєння, що час,  відведений на підготовку євроінтеграційних документів, не був використаний продуктивно. Кабінет Міністрів повинен надати з цього приводу розгорнутий звіт суспільству. І надалі треба подбати про якісну поінформованість громадян, чого не було досі. Мали багато агітації, побудованої на гаслах, а не роз’яснень змісту, напрямків, переваг і втрат (можливо, тимчасових) євроінтеграційного процесу. Саме через поверхневість інформації й виник протестний Євромайдан.

Владі треба зробити висновки. І діяти енергійно. Народ повинен відчути: демократична Україна має ефективну владу, яка докладає всіх зусиль, аби прийнятні для нас європейські цінності визначали соціально-економічний розвиток справді європейської держави – задля добробуту її громадян.

До діалогу!

                                                              Громадська рада при Сумській

                                                              районній державній адміністрації

                                                              Голова ради   Н. Сенько