САДИБНИЙ БУДИНОК КОНДРАТЬЄВИХ - СУХАНОВИХ

На південь від Сум, спускаючись в низ по Пслу,  ми минаємо гирло невеликої річки Сироватки, що впадає в Псел, і, не намилувавшись чудовими псільськими краєвидами, потрапляємо до селища Низи. Ця назва цілком відповідає топографічній градації: спочатку село Верхня Сироватка, потім – Нижня Сироватка, а ще нижче – селище Низи. Раніше воно звалося ще виразніше – Низ.

З Низами пов’язують незабутні спогади про геніального всесвітньовідомого композитора П. І. Чайковського. Ще й нині стоїть на березі Псла в оточенні старого парку одноповерховий будинок, що колись був Чайковському “притулком праці і натхнення”.

В Низах тоді був маєток багатого поміщика М. Д. Кондратьєва, який любив музику і навіть сам вдавався до складання музичних композицій. Саме на такому ґрунті і зав’язалась у нього дружба з Чайковським. Петро Ілліч щоліта приїздив у гості до Кондратьєва, відпочивав, а також працював над новими творами, тут з’явилися на світ: опера “Кузнец Вакула” (пізніша назва “Черевички”), Друга і Третя симфонія та багато інших.

Наступним власником садиби став цукрозаводчик Дмитро Іванович Суханов, який був партнером – Харитоненка, викупивши маєток у Кондратьєвих, після їх розорення.

В ході проведеної Сухановим реконструкції був знесений флігель, у якому жив П. І. Чайковський, але головна будівля все-таки збереглася. За  радянських часів тут розташовувався клуб цукрового заводу, а пізніше – місцева середня школа. Сьогодні - це краєзнавчий музей. Експозиція музею, під назвою «П. І. Чайковський і Україна», присвячена видатному композитору, складається з експонатів Сумського обласного краєзнавчого музею, які чітко підкреслюють  інтер’єр приміщення в стилі ХІХ ст.,

Будівля колишньої садиби Кондратьєвих зберегла свої основні архітектурні форми. Музей з усіх боків оточений чудовим парком, який також зберігся до наших днів з центральною алеєю, доріжками серед кущів жасмину, соснами, кленами, ялинами, посеред цього парку було встановлено пам’ятник видатному композитору, на знак вшанування пам’яті щодо його перебування в Низах. З 1982 року Низівський парк оголошено пам’яткою природи місцевого значення.

До маєткового комплексу, окрім головного будинку, також входила кам’яна оранжерея, де колись вирощувалися екзотичні рослини, танцювальний павільйон, альтанка, побудована біля річки, ближче до відкритої тераси головного будинку.

Отже, ми щиро запрошуємо всіх бажаючих відвідати Садибний будинок Кондратьєвих – Суханових у селищі Низи та поринути в атмосферу того часу коли жив і творив великий композитор, який черпав натхнення з краси нашої рідної землі. 

Ласкаво просимо!