БАГАТОДІТНІ МАТЕРІ В УКРАЇНІ МАЮТЬ ПРАВО НА ПІЛЬГОВУ ПЕНСІЮ

Отже, жінкам, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, а також матерям інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, надається право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від віку і трудового стажу мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві і виховали п'ятеро та більше дітей до 14-річного віку.

Також багатодітним матерям, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, виплачується пенсія за особливі заслуги перед Україною у розмірі від 35% до 40% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

Принагідно зазначимо, що призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку передбачено батькові, який здійснював виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда.

Законодавством визначено, що за вибором матері або у разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення ним 55 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років.

Разом з тим варто врахувати, що особі, яка має право на різні види пенсії, призначається один з них за її вибором.

Отже, якщо мати використала право на призначення пенсії (незалежно від виду) до досягнення пенсійного віку, то у батька підстави для призначення дострокової пенсії за віком відсутні.

Порядок та механізм обчислення пенсії зазначеним категоріям громадян визначається нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.