ПРОГРАМА СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ

   Для визначення права на компенсацію сім’я має порахувати свій середньомісячний дохід і порівняти його з величиною прожиткового мінімум сім’ї.

    Прожитковий мінімум сім’ї = сума прожиткових мінімумів для кожного члена сім’ї відповідно до його належності до основних соціальних і демографічних груп населення.

    Для прикладу: право на компенсацію матиме сім’ям, що складається з двох працездатних осіб та двох дітей (одна дитина віком до 6 років, а інша - від 6 до 18 років), якщо дохід сім’ї не перевищує 4754 грн. на місяць (Прожитковий мінімум сім’ї = 1218 грн.*2 особи + 1286 грн. + 1032 грн.).

    Для призначення компенсації до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації необхідно надати:

  1. Заяву.
  2. Довідку про склад зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.
  3. Довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні (будинку).

   Компенсація надаватиметься у безготівковому вигляді і щомісяця перераховуватиметься підприємствам, що надають комунальні послуги.

    У випадку, якщо середньомісячний сукупний дохід ВАШОЇ сім’ї за попередні шість місяців не перевищував величини прожиткового мінімуму для сім’ї, рекомендуємо звертатися за призначенням компенсації до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації.

    Додатково інформуємо про встановлені розміри прожиткових мінімумів (з 1 січня 2014 року):

 для дітей віком до 6 років - 1032 грн.;

 для дітей віком від 6 до 18 років - 1286 грн.;

 для працездатних осіб - 1218 грн.;

 для осіб, які втратили працездатність - 949 грн.

    З питання роз’яснення щодо надання компенсації звертатися до  управління соціального захисту населення в м. Суми по вул. Іллінська, б. 97, каб. 3, 4 або за телефоном 66-35-50.

 

Начальник управління

соціального захисту населення РДА                                                      В.М.Нефедов

 

Методичні рекомендації

 

щодо застосування окремих норм постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2014 № 83 «Про посилення соціального захисту населення в умовах підвищення цін і тарифів на комунальні послуги»

 

Стосовно розрахунку розміру компенсації

 

Компенсація розраховується як різниця між розміром плати за послуги газопостачання, централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води у межах норм споживання (з урахуванням пільг та субсидії) після підвищення цін і тарифів на послуги та розміром відповідного платежу, який сім’я сплачувала до зміни цін і тарифів на послуги.

 

Компенсацію не отримають сім’ї, які одержували і будуть одержувати житлові субсидії, оскільки вони продовжуватимуть сплачувати 10 або 15 % своїх доходів.

 

Для сімей, які набудуть право на субсидію, і матимуть право на одержання компенсації після підвищення цін і тарифів, розмір компенсації буде розраховуватися як різниця між розміром обов’язкової плати за послуги і розміром плати за такі послуги, який сім’я сплачувала до зміни тарифів.

 

Сім’ї, які не отримають субсидію, оскільки їх розмір плати за послуги не перевищуватиме 10 або 15 відсотків доходів, отримають компенсацію у розмірі 100 відсотків збільшення плати за послуги в межах норм споживання.

 

Приклад 1. Сім’я з двох непрацездатних осіб проживає у 2-кімнатній квартирі площею 47 м2 багатоквартирного будинку з централізованим опаленням і гарячим водопостачанням. Середньомісячний дохід сім’ї становить 2 500 грн на місяць.

 

Розмір платежу за житлово-комунальні послуги до підвищення цін і тарифів становив 400 грн. на місяць.

 

Розмір обов’язкової плати сім’ї становить 250 грн. на місяць (10 % від доходу).

 

Така сім’я одержує житлову субсидію у розмірі – 150 грн. на місяць (400 грн. – 250 грн.).

 

З урахуванням підвищення тарифів на теплову енергію і на природний газ для приготування їжі платіж сім’ї становитиме 500 грн на місяць.

 

Оскільки середньомісячний дохід сім’ї не зміниться розмір обов’язкової плати сім’ї становитиме 250 грн. на місяць (10 % від доходу).

 

Для такої сім’ї на 100 грн. збільшиться розмір житлової субсидії і становитиме 250 грн. на місяць (500 грн. – 250 грн.).

 

Тобто, зазначена сім’я не відчує підвищення цін і тарифів, оскільки платила і платитиме 10 % від свого доходу.

 

Приклад 2. Сім’я з чотирьох осіб у складі двох дорослих та двох дітей проживає у 2-кімнатній квартирі площею 47 м2 багатоквартирного будинку з централізованим опаленням і газовою колонкою. Середньомісячний дохід сім’ї становить 3 700 грн. на місяць.

 

Розмір платежу за житлово-комунальні послуги до підвищення цін і тарифів становив 350 грн. на місяць.

 

Розмір обов’язкової плати сім’ї становить 370 грн. на місяць (10 % від доходу, оскільки до складу сім'ї входять діти і дохід на особу менше прожиткового мінімуму).

 

Така сім’я не одержує житлову субсидію, оскільки розмір її платежу з урахуванням пільг не перевищує 10 % доходу.

 

З урахуванням підвищення тарифів на теплову енергію і на природний газ для приготування їжі і підігрів води платіж сім’ї становитиме 450 грн. на місяць.

 

Оскільки середньомісячний дохід сім’ї не зміниться, вона отримає субсидію у розмірі 80 грн. на місяць (450 грн. – 370 грн.), а також компенсацію у розмірі 20 грн. на місяць (370 грн. розмір платежу з урахуванням субсидії – 350 грн розмір платежу до підвищення тарифів).

 

Тобто, зазначена сім’я також не відчує підвищення цін і тарифів, оскільки отримає субсидію і компенсацію та платитиме за житлово-комунальні послуги на рівні як до підвищення цін і тарифів.

 

Приклад 3. Сім’я з чотирьох осіб у складі двох дорослих (один із них має право на 50% пільгу) та двох дітей проживає у сільській місцевості в приватному будинку площею 80 м2 і використовує природний газ для опалення, підігріву води та приготування їжі. Середньомісячний дохід сім’ї становить 3 700 грн. на місяць.

 

Розмір платежу за житлово-комунальні послуги в опалювальний період до підвищення цін і тарифів становив 600 грн. на місяць без пільг і 300 грн. з урахуванням пільг.

 

Розмір обов’язкової плати сім’ї становить 370 грн. на місяць (10 % від доходу, оскільки до складу сім'ї входять діти і дохід на особу менше прожиткового мінімуму).

 

Така сім’я не одержує житлову субсидію, оскільки розмір її платежу з урахуванням пільг не перевищує 10 % доходу.

 

З урахуванням підвищення ціни на природний газ розмір платежу з урахуванням пільг становитиме 510 грн. на місяць.

 

Оскільки середньомісячний дохід сім’ї не зміниться вона отримає субсидію у розмірі 140 грн. на місяць (510 грн. – 370 грн.), а також компенсацію у розмірі 70 грн. на місяць (370 грн. розмір платежу з урахуванням субсидії – 300 грн. розмір платежу до підвищення тарифів).

 

Приклад 4. Сім’я з п’яти осіб у складі двох дорослих, двох дітей та непрацездатної особи проживає у 2 кімнатній квартирі площею 47 м2 багатоквартирного будинку з індивідуальним опаленням і газовою колонкою. Середньомісячний дохід сім’ї становить 4 500 грн. на місяць.

 

Розмір платежу за житлово-комунальні послуги до підвищення цін і тарифів в опалювальний період становив 320 грн. на місяць.

 

Розмір обов’язкової плати сім’ї становить 450 грн. на місяць (10 % від доходу, оскільки до складу сім'ї входять діти і дохід на особу менше прожиткового мінімуму).

 

Така сім’я не одержує житлову субсидію, оскільки розмір її платежу не перевищує 10 % доходу.

 

З урахуванням підвищення ціни на природний газ розмір платежу становитиме 440 грн. на місяць.

 

Оскільки розмір платежу сім’ї з урахуванням пільг не перевищує 10 % доходу, вона не отримає субсидію, але отримає компенсацію у розмірі 120 грн. на місяць (440 грн. розмір платежу після підвищення цін і тарифів – 320 грн. розмір платежу до такого підвищення).

 

Приклад 5. Сім’я з трьох осіб у складі двох працездатних осіб (один з них не працює через відсутність роботи) та непрацездатної особи проживає у сільській місцевості в приватному будинку площею 70 м2 і використовує природний газ для опалення, підігріву води та приготування їжі. Середньомісячний дохід сім’ї становить 3 500 грн. на місяць (з урахуванням доходу у розмірі 1 218 грн. для непрацюючої працездатної особи).

 

Розмір платежу за житлово-комунальні послуги до підвищення цін і тарифів становив 500 грн. на місяць.

 

Розмір обов’язкової плати сім’ї становить 525 грн. на місяць (15 % від доходу).

 

Така сім’я не одержує житлову субсидію, оскільки розмір її платежу з урахуванням пільг не перевищує 15 % доходу.

 

З урахуванням підвищення ціни на природний газ розмір платежу з урахуванням пільг становитиме 775 грн. на місяць.

 

Оскільки середньомісячний дохід сім’ї не зміниться, вона могла б отримати субсидію у розмірі 250 грн. на місяць (775 грн. – 525 грн.), а також компенсацію у розмірі 25 грн. на місяць (525 грн. розмір платежу з урахуванням субсидії – 500 грн. розмір платежу до підвищення тарифів).

 

Але оскільки до складу сім’ї входять працездатні особи, які не працюють, вона не матиме права на субсидію на загальних підставах і отримає лише компенсацію у розмірі 275 грн. на місяць (775 грн. розмір платежу після підвищення цін і тарифів – 500 грн. розмір платежу до підвищення тарифів).

 

Особливі умови призначення компенсацій:

 

1. При призначенні компенсації не враховується майновий стан сім’ї, як це здійснюється при призначенні житлової субсидії, зокрема:

 

- наявність у володінні (користуванні) більш ніж одного житлового приміщення, більш ніж двох транспортних засобів;

 

- здача в найм або оренду житлового приміщення;

 

- наявність додаткових незадекларованих джерел для існування;

 

- купівля майна, товарів, оплату послуг на суму понад 10 прожиткових мінімумів.

 

2. При розрахунку компенсації застосовуються норма володіння чи користування загальною площею житла та норми споживання комунальних послуг, з урахуванням яких призначається субсидія. Призначення компенсації на загальну/збільшену понад норму площу житла не передбачено.

 

3. Компенсація призначається виходячи з середніх обсягів споживання послуг за попередній період і не перераховується відповідно до фактично спожитих обсягів послуг.