30 ЛИПНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ

Цими днями, управлінням соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації разом із структурними підрозділами райдержадміністрації, до повноважень яких входить питання здійснення заходів у сфері протидії торгівлі людьми, була проведена інформаційна кампанія, з метою відзначення Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми

Провідна мета - підвищення рівня поінформованості мешканців Сумського району про глобальну проблему торгівлі людьми та привернення уваги до тяжкого становища жінок, чоловіків і дітей, які постраждали від торгівлі людьми; про ризики потрапляння в тенета торгівлі людьми, а також вміння виявити ситуації торгівлі людьми для своєчасної протидії; про порядок встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми; види допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми; перелік установ, закладів, служб та організацій, які надають допомогу особам, які постраждали від торгівлі людьми.

З цією метою, управлінням соціального захисту населення Сумської райдержадміністрації, через сільські ради, об’єднані територіальні громади Сумського району, розповсюджено інформаційні буклети «Торгівля людьми – сучасний прояв рабства», «Не станьте жертвою торгівлі людьми! Будьте пильними», «Твій безпечний шлях до мети» в яких розміщено інформаційні матеріали, пам’ятки для попередження потрапляння в ситуації торгівлі людьми, номери телефонів служб довіри, які надають підтримку постраждалим від торгівлі людьми. До інформаційної кампанії управлінням долучено організації і установи, що здійснюють діяльність на території Сумського району. Так, біля кас продажу білетів на автостанції розміщено плакат «Не станьте жертвою торгівлі людьми! Будьте пильними». Задля убезпечення мешканців Сумського району від випадків торгівлі людьми, зокрема, втягнення їх у злочинну діяльність із перевезення наркотичних речовин на території іноземних держав, втягнення дітей у жебракування, в приміщеннях сектору «Територіальний підрозділ відділу «ЦНАП» виконкому Степанівської селищної ради» та у Сумському районному відділі управління державної міграційної служби України в Сумський області розміщені соціальні відеоролики - «Дитяче жебракування», «Працюй безпечно», «Сучасне рабство».

Службою у справах дітей Сумської районної державної адміністрації 29.07.2020 проведення онлайн-зустрічі з батьками-вихователями та прийомними батьками на тему: «Діти – не товар!», а також показ короткометражних відеороликів з метою недопущення небезпечних наслідків та шляхів потрапляння у ситуації торгівлі дітьми.

Відділом освіти Сумської РДА, з метою підвищення рівня обізнаності здобувачів освіти, педагогічних працівників щодо сучасних проявів торгівлі людьми та у зв’язку з відзначенням Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми проведено інформаційно-роз’яснювальну роботу з понад 1000 учнями та їх батьками щодо сучасних проблем торгівлі людьми «Що повинні знати батьки про торгівлю людьми» за допомогою мессенджера, Viber, а також онлайн-спілкування з учнями «Не стань жертвою торгівлі людьми»

Сумським районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проведена бесіда із 16 особами, засудженими до покарань, не пов’язаних із позбавленням волі на тему „Торгівля людьми – це злочин!”. Також, проведено консультації із 56 сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах, члени яких виїжджають на заробітки за кордон.

29 липня 2020 року представники управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації долучились до заходу блог-кафе «Життя цінуй – безпечно працюй» присвяченого Всесвітньому дню протидії торгівлі людьми, яке відбулося у місті Суми, у рамках проєкту "Голос жінки має силу-2020", який реалізується за підтримки Інституту міжнародних культурних зв’язків (Institut für Auslandsbeziehungen) та Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина. Головною метою зустрічі було обговорення та обмін інформацією щодо основних моментів безпечного працевлаштування та правил безпечної міграції, виховання високої культури безпеки праці у різних сферах суспільного життя, акцентування уваги на небезпеках і ризиках при працевлаштуванні.

30 липня 2020 року до Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми представниками управління соціального захисту населення, біля будівлі Сумської районної державної адміністрації проведена вулична акція «Будь пильним! Не стань жертвою торгівців людьми!»

Особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми повинна здійснити наступні кроки:

  1. Подати за місцем перебування до місцевої держадміністрації заяву про встановлення статусу за формою, затвердженою Мінсоцполітики. Іноземець або особа без громадянства, що не володіє українською або російською мовою, заповнює заяву з перекладачем. Для встановлення статусу дитині, яка постраждала від торгівлі людьми, заява подається до місцевої держадміністрації її законним представником або особою, якій стало відомо про таку дитину.
  2. Пройти співбесіду з відповідальною особою, яка призначається протягом трьох днів з дня подання заяви та заповнити опитувальний лист. Під час співбесіди Посадова особа оформляє розписку про нерозголошення відомостей, які їй стали відомі під час проведення співбесіди.

На підставі інформації, отриманої під час проведення співбесіди, посадова особа оформляє протягом двох робочих днів облікову картку особи, проводить перевірку відомостей отриманих під час проведення співбесіди та направляє документи до Міністерства соціальної політики.

Відповідно до постанови КМУ № 417 від 23.05.2012 року «Про затвердження Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми» - процедура отримання статусу не повинна перевищувати 19 робочих днів з моменту звернення особи.
Статус надається терміном на 2 роки та може бути продовжений строком на 1 рік.

Звертаємо увагу, що в Україні надається державна підтримка особам, які постраждали від торгівлі людьми, зокрема соціальна, медична, правова, освітня та матеріальна. Згідно до постанови КМУ від 25.07.2012 року № 660 «Про затвердження Порядку виплати одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми» виплата одноразової грошової допомоги здійснюється органами соціального захисту населення за місцем проживання заявника та становить три прожиткові мінімуму для особи відповідної категорії.

Для отримання матеріальної допомоги особа або законний представник дитини, яка постраждала від торгівлі людьми і розлучена із сім’єю, або недієздатної особи, яким встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми відповідно до постанови КМУ № 417 від 23.05.2012 року «Про затвердження Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми», подає органові соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) зазначеної особи такі документи:

  • заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
  • копію довідки про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми;
  • копію документа, що посвідчує особу.

 Із заявою про необхідність такої допомоги у Сумському районі слід звертатись до управління соціального захисту населення райдержадміністрації за адресою: вул. Іллінська, 97, м.Суми та за телефоном: 66-35-51.

Сумський районний відділ поліції ГУНП в Сумській області : вул. Степана Бандери, 11, Суми,40000, тел. (0542) 66 77 64

Сумський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді надає допомогу особам, які постраждали від торгівлі людьми та здійснює оцінку потреб постраждалої особи, розробляє план її реабілітації, координує та контролює його виконанням.: вул. Іллінська, 97, м. Суми, 40000, тел.: (0542) 77 07 51

Служба у справах дітей Сумської районної державної адміністрації (у випадку, якщо постраждалою особою є дитина) вул. Іллінська, 97, м. Суми, 40000, тел.: (0542) 66 35 85

Відділ освіти районної державної адміністрації : вул. Іллінська, 97, м. Суми, 40000, тел.: (0542) 66-35-75

За допомогою можна звернутися за телефоном національної безкоштовної лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 0 800 505 501 – зі стаціонарного телефону або 527 – з мобільного.

Сподіваємося, що отримані відомості допоможуть нашим громадянам уникнути небезпеки та своєчасно надати опір цьому злочину.