СПАС – СВЯТО ЩЕДРОЇ ЗЕМЛІ

19 серпня, за церковним календарем, відзначають Свято Преображення Господнього або Спаса. У цей день традиційно освячують перші плоди нового врожаю, серед яких обов’язково повинні бути яблука.

Напередодні свята для користувачів Стецьківської сільської бібліотеки була оформлена виставкаодного дня «Спас іде - літо за собою веде». Видання про народні звичаї та традиції, представлені на виставці, допомогли користувачам бібліотеки дізнатися про три свята Спаса, їх історію, особливості та народні прикмети. Родзинкою на виставці, поруч з цікавими книгами, були гостинці літа - червонобокі яблука, соковиті груші, виноград з домашнього саду і звичайно ж, мед.

Як відомо, Спас – це цілий цикл свят, присвячених Ісусу Христу з давніми традиціям і обрядам, збором першого врожаю, підготовкою до настання холодів.

У давнину це свято було одним з перших свят урожаю і вважалося, що саме з цього дня літо починає повертати до осені і зими. У східних слов'ян до Яблучного спаса не можна було їсти яблука і плоди нового врожаю. Спершу їх освячували в церкві. На Спаса господині обов'язково пекли пироги з яблуками, млинці з яблуками та інші страви з яблуками. Ввечері молодь відправлялася на околицю села. Вони водили хороводи і співала пісень, проводжаючи захід сонця.