НАРОДНИЙ МУЗЕЙ НАРОДНИХ РЕМЕСЕЛ ТА ПОБУТУ СЛОБОЖАНЩИНИ С. КОСІВЩИНА

«Если б гармошка умела всё говорить, не тая!»

Про цю «ФАБРИКУ ГАРМОНІЙ» не знайти згадок ні в бібліотеках, ні на просторах і глибинах інтернету. А сама гармошка могла б розповісти про цікаві і, водночас, трагічні роки в історії нашої країни. Коли «наша» влада нищіла нашу культуру разом з носіями цієї культури і народними музичними інструментами.

Ось що можна прочитати в книзі Олександра Кисельова «Байки з музею»:

«… Та влада була не тільки жорстока до свого народу, але й по-єзуїтські хитра. Потурбувавшись «чтоб не одичали» мешканці країни, дала українцям до рук  інструменти чужого народу, бо «какая-никакая, а культура вам нужна!»

Замість знищених і ошельмованих інструментів на Україну повезли гармошки і балалайки, доки не наладили випуск на місці. Гармошки випускали музичні фабрики в Житомирі, Кремінній, Полтаві і Харкові. В музеї є така місцева гармошка. В середині її збереглася етикетка: «Фабрика гармоній, ММП УРСР, Укрмузпромтрест, Харків». Всередині вибита пуансоном кількість випущених на той час гармошок – 824 і олівцем написано «506».

І залунала гармошка з екрану кінотеатрів: Марк Бернес співає під гармошку в фільмі «Человек с ружьем» (1938) - «Тучи над городом встали…». Співає частушки під гітару і гармошку Петро Алєйніков в фільмі «Большая жизнь» (1939). Микола Крючков грає на гармошці і наспівує «Три танкиста» і «Марш советских танкистов» в фільмі «Трактористы» (1939).

А пісні які складались, як вони зворушували душу і розчулювали довірливе серце:

- «Если б гармошка умела всё говорить, не тая!»

-  «Эх, Андрюша, нам ли быть в печали? Не прячь гармонь, играй на все лады».

«Ты признайся - кого тебе надо, ты скажи, гармонист молодой».

Зникли кобзарі з своїми піснями на злобу дня. Радянська влада могла спати спокійно, бо те, що лунало під гармошку і балалайку, не загрожувало радянському ладу. І залунали напівпохабні частушки під одобрям слухачів…»

                                                                                                                 Олександр Кисельов