СОЦІАЛЬНЕ СУПРОВОДЖЕННЯ ДІТЕЙ, ПОЗБАВЛЕНИХ БАТЬКІВСЬКОГО ПІКЛУВАННЯ, У ПРИЙОМНИХ СІМ’ЯХ ТА ДИТЯЧИХ БУДИНКАХ СІМЕЙНОГО ТИПУ

Кожній дитині потрібно надати можливість реалізувати свій потенціал. Якщо це не вдається зробити у біологічній родині, то на допомогу приходять прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу. Адже тільки сімейне виховання здатне забезпечити задоволення основних потреб дитини, надати стимул для її подальшого розвитку.

У ході соціального супроводження сімей, які виховують дітей, позбавлених батьківського піклування, фахівцем із соціальної роботи Сумського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді було здійснено виїзди до прийомної сім’ї (с. Н.Сироватка) та дитячого будинку сімейного типу (с. В.Чернеччина), у яких виховується 8 дітей відповідної категорії. Під час індивідуального консультування з дітьми обговорено питання взаємовідносин з однолітками, успішності  в  школі, проведення сімейного дозвілля, правила безпечної поведінки в соціальному середовищі.

Під час бесіди з прийомними батьками та батьками-вихователями опрацьовано пріоритети, які нададуть можливість краще задовольнити потреби дітей-вихованців на усіх етапах їх розвитку. А діти мають різні потреби, які з часом змінюються.

Слід зауважити, що бути батьками-вихователями – досить важка клопітка праця, результати якої видно не відразу. Адже діти, які потрапляють до сімейних форм виховання, перебували у сім’ях, де біологічні батьки не приділяли належної уваги їх вихованню, навчанню, розвитку. Тому таким діти потрібен час, щоб набути сімейних стереотипів життя, опанувати побутовими навичками, розвинути самостійність у забезпеченні першочергових потреб. Саме на досягнення такої мети спрямована робота у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу.   

Фахівцем із соціальної роботи за результатами відвідування вищезазначених сімей було з’ясовано, що у цих сім’ях діти отримують позитивні емоційні переживання, відчуття того, що їх люблять та цінують. Батьки-вихователі формують у дітей навички догляду за собою, позитивну самооцінку, вселяють віру у власні сили, які так необхідні для вирішення повсякденних проблем.