НАРОДНИЙ МУЗЕЙ НАРОДНИХ РЕМЕСЕЛ ТА ПОБУТУ СЛОБОЖАНЩИНИ С. КОСІВЩИНА

МАЙЖЕ ІКОНА

Часто на базарі можна побачити, як продають ікони, на яких тільки голова, руки і ноги. Пояснення дуже просте. В музеї, серед подібних, зберігається одна така ікона. Вона з села Мала Ворожба Лебединського району. Трохи більше як сто років тому, в селі проживали два «богомази» – ті, хто малювали ікони на замовлення.

Якщо художник підписував свою картину спереду, то інколи на іконних дошках позаду можна побачити написи рукою майстра. Хто замовив, звідки замовник, саме які ікони замовив, на коли…

Напис на «нашій» іконі нагадує, що житель села Ворожби Роман Малоштанов замовив дві ікони – «Ісуса Христа» і «Матір Божу».

Чому ж у Ісуса намальовані тільки голова і руки?

Пам’ятаєте що таке собівартість і як її понизити. Менше на роботу витратити часу і  меншими матеріалами. Тому майстер схитрував. Нащо малювати те, що ніхто не побачить?

Коли голова і руки були намальовані, майстер з фольги вирізав оклад і, прибивши якими знайшлися цвяхами, закрив ним не замальовані частини ікони.

Потім залишилося помістити ікону в спеціальний коробок, вручити замовнику, отримати гроші і… ніхто не буде знати, що намалював майстер.

А коли закінчиться карантин, запрошуємо всіх бажаючих до музею, послухати оповідки про експонати і ще про різне

                                                                                                                                                      Олександр Кисельов