ДУХОВНІ ПЕРЛИНИ СУМСЬКОГО РАЙОНУ

Кам’яна однопрестольна церква Олександра Невського у селі Битиця є справжнім скарбом для тутешніх жителів. Довго воювали вони для збереження цього собору дідів та прадідів, щоб донести хоча б якось її до нашого часу, нашим дітям та онукам. Точна дата створення церкви невідома. Є версія, що храм було створено на кошти Андрія Голіцина у 1846 році, але припускаються і думки, що створений він набагато раніше – у 1735, а на кошти відомого графа була проведена лише реконструкція.

За архівними даними, церква  Олександра Невського розквітала, маючи три з половиною тисячі душ парафіян та майже 40 десятин землі. Але з 1918 р. почалися темні часи для села і для храму особливо. Спочатку відбираються землі, потім, у 1930 році, влада починає вилучати церковні цінності. Ці сторінки історії заплямовані для нас назавжди. Ці події омиті людськими сльозами та безсиллям. Знявши дзвін та розібравши дзвіницю, цією цеглою було зведено будинок культури у с. Пушкарівка.

Зберегти будівлю допоміг клуб, що знаходився у цих стінах на той час, бібліотека. А пізніше і виїзний суд. Та лише вірою і молитвами селян врятувався храм віри у с. Битиця. Саме вони врятували багато ікон та плащаницю. Але ніяка реставрація не змиє плями ганьби на сторінках історії радянської антирелігійної діяльності.

Руїни церкви Олександра Невського є частиною минулого, про яке ми не повинні забувати. Стоячи біля цієї святині, можна відчути столітні молитви людей, які вірили в майбутнє.

Після закінчення карантину запрошуємо всіх бажаючих до села Битиця Сумського району відвідати пам’ятку архітектури, поринути у глибину історії рідного краю, щоб не бути втраченою остаточно для наступних поколінь.