ВСТАНОВЛЕННЯ СТАТУСУ ОСОБИ, ЯКА ПОСТРАЖДАЛА ВІД ТОГІВЛІ ЛЮДЬМИ

Торгівля людьми – це форма сучасного рабства та порушення прав людини. Сьогодні проблема торгівлі людьми набуває особливого значення та актуальності через широкомасштабне вторгнення Російської Федерації в Україну, у зв’язку з чим мільйони людей вимушені були евакуюватися на інші території або за кордон. Одними із найбільш уразливих до торгівлі людьми в такій ситуації є діти без супроводу або діти, розлучені із сім’єю, жінки, особи з інвалідністю, особи похилого віку та особи, які вже колись раніше потрапляли у ситуацію торгівлі людьми

Одним із  основними напрямків державної політики у сфері протидії торгівлі людьми є надання допомоги та захисту особам, які постраждали від торгівлі людьми.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 № 417 (зі змінами) затверджений Порядок встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми.  Відповідно до затвердженого Порядку особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, може подати до місцевої районної адміністрації за місцем перебування заяву про встановлення відповідного статусу і надати  документи та матеріали щодо наявності підстав для встановлення статусу. Структурний підрозділ районної державної адміністрації, відповідальний за проведення процедури встановлення статусу, залучає суб`єкти, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, до проведення перевірки наданої інформації.         

Підставами для встановлення статусу є:

- укладення незаконної угоди щодо особи, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми;

- вербування, переміщення, переховування, передача або одержання особи, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, шляхом обману, шахрайства, шантажу, її уразливого стану або застосування чи погрозою застосування насильства з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи;

- документи та матеріали, що зібрані під час проведення перевірки і підтверджують можливість встановлення статусу.

Невідповідність інформації, наданої особою, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, та інформації, зібраної під час проведення перевірки, є підставою для відмови у встановленні статусу.

Статус встановлюється Національною соціальною сервісною службоюУкраїни за результатами перевірки після розгляду зібраних документів місцевими державними адміністраціями на два роки та може бути продовжений не більш як на один рік. Довідка про встановлення статусу є підтвердженням протиправних дій щодо людини та  надає постраждалому можливість отримати допомогу від держави.