ПРО СОЦІАЛЬНУ ПІДТРИМКУ ОСІБ ТА ДІТЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ ТА ДЕЯКИХ ІНШИХ КАТЕГОРІЙ НАСЕЛЕННЯ В СУМСЬКОМУ РАЙОНІ

Управлінням соціального захисту населення на сьогодні охоплюється достатньо широке коло напрямків та заходів, пов’язаних з підтримкою певних верств населення, у тому числі і осіб та дітей з інвалідністю.

З початку 2021 року в управлінні обліковується 6 507 чол. з числа осіб з інвалідністю різних груп та категорій, у тому числі 411 дітей з інвалідністю у віці до 18 років.

У рамках реалізації державних заходів управління тісно співпрацює зі службами району, які також надають різні види послуг особам з інвалідністю і забезпечують певні напрямки заходів (Сумською районною філією Сумського обласного центру зайнятості, КУСОР «Сумський  обласний центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю», КНП «Клінічна лікарня Святого Пантелеймона» Сумської міської ради Сумської області, міжрайонною МСЕК, територіальними громадами ).

Уся інформація стосовно осіб з інвалідністю опрацьовується у ЦБІ, інтегрованій в мережі Інтернет, нарахування та виплати державних допомог через систему Мінсоцполітики АСОПД КОМТЕХ, ЄДАРП. Ці бази даних постійно наповнюються та підтримуються в актуальному стані, що дозволяє забезпечувати реалізацію норм чинного законодавства для осіб з інвалідністю в повній мірі.

За 11 місяців 2021 року нараховано і виплачено державних допомог та компенсацій на загальну суму 44,5 тис.грн.

Так, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» нараховано та виплачено допомогу 1597 особі на суму 30314,3 тис.грн.

Компенсацію фізичним особам за надання соціальних послуг особам з інвалідністю та хворим особам, які потребують постійного стороннього догляду, нараховано 158 особам на суму 514,8 тис. грн.

Допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю нараховано 639 чол. на суму 8240,7 тис. грн.

Допомога по догляду за особою інвалідністю 1 групи чи особою похилого віку нараховано 277 особам на суму 104,7 тис.грн.

Щомісячна грошова допомога особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I та II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії потребує постійного стороннього догляду нараховано 244 особі на суму 5364,6 тис.грн., в т.ч. поштовий збір – 10,4 тис.грн.

Заборгованість з виплати державних допомог та компенсації відсутня.

Відповідно до норм чинного законодавства управлінням забезпечується нарахування пільг (знижок за житлово-комунальні послуги).

Загальна сума пільг на житлово-комунальні послуги пільговим категоріям населення за 11 місяців 2021 року складає 31,6 млн. грн. Проведені нарахування пільги готівкою на тверде паливо та скраплений газ 536 чол. на суму 1,2 млн. грн., з них особам з інвалідністю внаслідок війни 19 чол. на суму 57,0 тис. грн.

Управлінням щороку забезпечується своєчасне нарахування та виплата щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни до Дня Перемоги у розмірах, визначених законодавством. У поточному році таку допомогу отримали 2939 чол. ветеранів війни (в тому числі особи з інвалідністю внаслідок війни 231 чол.) на загальну суму 3879,8 тис. грн. (із них особи з інвалідністю внаслідок війни 858,0 тис.грн.).

Відповідно до Порядку виплати одноразової матеріальної допомоги непрацюючим малозабезпеченим особам, особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017 р. № 256, кошторисні призначення на поточний бюджетний рік для Сумського району складають 68,5 тис грн., що дає можливість виплатити таку допомогу 74 особам, із них - 27 непрацюючим малозабезпеченим та 47 особам з інвалідністю. З початку року за допомогою вже звернулося 70 осіб з числа осіб з інвалідністю та непрацюючих малозабезпечених осіб. На сьогодні зазначена допомога виплачена 38 особам з інвалідністю та 19 непрацюючим малозабезпеченим особам на загальну суму – 51,00 тис. грн., іншим заявникам матеріальна допомога буде виплачена в порядку черговості та відповідно до плану помісячних асигнувань.

Санаторно-курортне лікування деяких категорій громадян

Кошторисні призначення бюджетної програми 2507030 «Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації осіб з інвалідністю» на 2021 рік склали 240 465 тис. грн., що дало змогу оздоровити 19 осіб з інвалідністю загального захворювання у тому числі 1 особу з інвалідністю, яка потребує супроводу та 3 осіб з інвалідністю із захворюванням хребта та спинного мозку.

Путівками, отриманими по централізованому розподілу Міністерства соціальної політики України у 2021 році було забезпечено 36 осіб (6 осіб з інвалідністю внаслідок війни, 1 УБД, 2 членів сім’ї загиблого та 27 осіб з інвалідністю загального захворювання), та ще 2 особи з інвалідністю перебувають у санаторіях. На сьогодні діє 4 санаторії Мінсоцполітики: «Перемога», «Слава», «Салют» та «Батьківщина».

Кошторисні призначення на санаторно-курортне лікування учасників антитерористичної операції/операції об’єднаних сил для Сумського району склали 403562,00 грн., що дасть можливість оздоровити 28 осіб, у тому числі і інвалідів війни, які перебувають на обліку в управлінні. На звітну дату оздоровлено 25 чол., 3 учасники АТО отримують оздоровлення  в санаторіях «Карпати», «Кристал» та «Авангард».

Право на компенсацію замість санаторно-курортної путівки у 2021 році мають 16 інвалідів війни та 17 осіб з інвалідністю загального захворювання.

На звітну дату виплачено компенсацію 5 особам з інвалідністю внаслідок війни та 17 особам з інвалідністю загального захворювання та з дитинства на загальну суму 8834, 22 грн.

Реабілітація дітей та осіб з інвалідністю

Відповідно до норм чинного законодавства управлінням соціального захисту населення з початку 2021 року видано направлень до реабілітаційних установ за заявами 165 батьків дітей з інвалідністю.

Із загальної чисельності дітей з інвалідністю пройшли курс реабілітації 109 дитини ( з урахуванням направлень, виданих у минулому році) , із них 36 - у Сумському обласному центрі комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю, 27 дитина з інвалідністю - у комунальної установі «Центр надання соціальних послуг Садівської сільської ради Сумського району Сумської області» та 46 дитина з інвалідністю у комунальній установі Білопільської міської ради «Центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю.

Для реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 № 309 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення реабілітації дітей з інвалідністю» із державного бюджету для району станом на звітну дату затверджено кошти в сумі 1 042 029 грн., укладено договорів на суму – 1042018 грн. Отримали реабілітаційні послуги 56 дітей на суму 892 212,16 грн.

Забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення технічними та іншими  засобами реабілітації.

У першому півріччі 2021 року для Сумського району за бюджетною програмою КПКВК 2507030 «Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації інвалідів», за напрямком «Забезпечення окремих категорій населення України технічними та іншими засобами реабілітації» було виділено кошти у сумі 1699,1 тис. грн.

Станом на 01.06.2021 з підприємствами – виробниками засобів реабілітації управлінням було укладено та зареєстровано в органах Державної казначейської служби 108 договорів на виготовлення 490 виробів на загальну суму 1694,3 тис. грн. З урахуванням наданого фіскального чеку та поданої заяви відповідно до Порядку виплачено 1 компенсацію особі з інвалідністю із захворюванням органів слуху за самостійно придбаний мобільний телефон у сумі 3,2 тис. грн.

З 1 червня 2021 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 14.04.2021 № 362 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. № 321», якою суттєво змінено процедуру отримання засобів реабілітації людьми з інвалідністю.

На виконання пунктів 14 та 15 оновленого Порядку управлінням прийнято та опрацьовано 122 звернення від осіб та дітей з інвалідністю ( в тому числі сформовано паперових та електронних особових справ: Сумський центральний офіс – 66, Білопільський підрозділ – 37, Краснопільський підрозділ – 19). Забезпечується подальша передача справ до Сумського відділення фонду соціального захисту осіб з інвалідністю - на сьогодні передано 132 справи (в тому числі опрацьовані та передані звернення, які були прийняті в сільських та селищних радах, що не мають захищених каналів зв’язку, та справи осіб на запити Фонду).

Відповідно до пунктів 22 та 23 Порядку в липні-листопаді 2021 року проведену роботу щодо передачі придатних до подальшої експлуатації технічних засобів реабілітації, які перебували на відповідальному зберіганні в управлінні соціального захисту населення, до пунктів прокату закладів та установ, які надають соціальні послуги населенню Сумського району в кількості 79 шт.

З метою реалізації механізму забезпечення осіб засобами реабілітації, враховуючи відсутність обміну між інформаційним  системами (за інформацією Мінсоцполітики на сьогодні доопрацьовується програмний комплекс «Соцільна громада»), доступу до Централізованого банку даних з проблем інвалідності в сільських, селищних та міських радах, Центрах надання адміністративних послуг, на яких нормативними актами покладено обов’язок прийому та опрацювання звернень, управлінням за домовленістю з Сумським відділенням Фонду забезпечується внесення до банку даних відомостей про особу з інвалідністю, дитину з інвалідністю чи іншу особу, необхідних для отримання засобів реабілітації ( з 01.09.2021 опрацьовано 128 звернень).

В оперативному режимі постійно надаються консультації та проводяться семінари-наради для уповноважених представників сільських, селищних та міських рад, ЦНАПів щодо оновлених правил прийому заяв з питань забезпечення ТЗР, термінів експлуатації попередньо виданих засобів реабілітації (через відсутність доступу до ЦБІ), черговості щодо прийому заяв та сумісності виробів.

Забезпечується інформування населення Сумського району з відповідного напрямку роботи, в тому числі в оперативному режимі за зверненням осіб ( з 01.06.2021 проінформовано 597 осіб).

Забезпечення осіб з інвалідністю спецавтотранспортом та здійснення компенсаційних виплат

У загальнообласній черзі станом на звітну дату обліковується 84 осіб з інвалідністю, мешканців Сумського району.

Управлінням забезпечується постійне оновлення документації на осіб з інвалідністю, що перебувають у загальнообласній черзі. Виплачено компенсацій на бензин, ремонт, технічне обслуговування автомобілів, транспортне обслуговування осіб з інвалідністю 87 чол. на загальну суму 41 960 грн.

Підтримка внутрішньо переміщених осіб.

У Сумському районі обліковується 978 осіб, або 642 сім’ї, які переїхали з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, з них: 57- це особи з інвалідністю.

Здійснюються відповідні виплати для внутрішньо переміщених осіб, в тому числі  щомісячна адресна допомога для покриття витрат на проживання  та оплату житлово-комунальних послуг.

Таким чином, управлінням у межах повноважень та доведених кошторисних (бюджетних) призначень забезпечується виконання всіх передбачених заходів з підтримки осіб з інвалідністю, виконання цих заходів триває.