ГЕНДЕРНА ПОЛІТИКА…ЩО ЦЕ?

Гендерна політика. Гендерна рівність. Що ж це таке? Поняття «гендер» з’явилось в Україні нещодавно і постало на даний момент досить чітко. Чому?

Тому що з’явились жінки з пріоритетами в політичному, економічному, соціальному житті країни. Якщо пересічний читач спробує самостійно розібратись, що ж це за новий феномен під загадковою назвою «гендерна політика», то перше, що йому попаде на очі, буде визначення: «це діяльність, спрямована на здійснення та гарантування рівних прав, свобод і можливостей для жінок і чоловіків, утвердження гендерної демократії та формування гендерної культури в суспільстві».  

Також є інше визначення «гендерна рівність» - це рівний доступ, можливості, обов’язки та участь чоловіків та жінок в усіх сферах громадського та приватного життя.

Отже, поняття «гендер» не має чіткого й однозначного визначення, а до 1970-х років терміни «стать» і «гендер» взагалі вживались як синоніми.

За даними радіо «Свобода», українки і досі зазнають дискримінацій за ознакою статі. Серед найбільш поширених порушень прав жінок в Україні виділяють наступні:

1. Жертви домашнього насильства. Найбільшим кричущим порушенням прав жінок в Україні залишається домашнє насильство. Щороку від рук кривдників гине близько 600 українок, такими є дані МВС

2. Отримують меншу зарплатню. Жінки в Україні заробляють у середньому на 28% менше, ніж чоловіки. Такими є дані Державної статистики. За інформацією рекрутингових агенцій, ця різниця ще вища. Однією з причин цього є те, що окрім оплачуваної роботи на плечі жінки лягає домашня праця, яка вважається «жіночою» – прибирання, готування, догляд за дітьми.

3. Мають меншість у владі.

Україна перебуває в групі країн з найнижчим представництвом жінок у владі. Український парламент усього на 21% складається з жінок.

У переважній більшості країн Європи в парламентах працюють близько третини жінок-депутатів: Німеччина (31,2%), Велика Британія (33,8%), Італія (35,7%), Франція (39,5%), Австрія (39, 3%), Ісландія (38,1%), Люксембург (30%), Сан-Марино (31,7%), Сербія (37,7%), Косово (32,5%), Нідерланди (31,3% ).

4. Обмежені у кар’єрі. Важливим кроком на шляху до гендерної рівності стало скасування розподілу професій на «жіночі» і «чоловічі». Так, наприклад, все більше жінок йдуть служити до лав збройних сил України.

27 жовтня 2018 року набув чинності закон про рівні права і можливості чоловіків і жінок при проходженні служби в армії та інших військових формуваннях. Згідно з документом, тепер у Збройних силах України надано рівні можливості жінкам і чоловікам для підписання контракту та проходження служби. Також тепер жінки в українській армії можуть займати ті ж посади і отримувати аналогічні військові звання, що і чоловіки.

5. Заручниці стереотипів. «Жінка-берегиня», «господарка», «для «жіночого щастя» потрібні «кохання» і «родина» – такі стереотипи про жінку історично закріпилися у свідомості українців.

Тож, підсумовуючи, варто сказати, що Україна в гендерному питанні розвивається, але ще є багато напрямків роботи для позитивних змін.