ЗАПИТУВАЛИ НА "ГАРЯЧІЙ ЛІНІЇ"

Скільки дітей треба мати, аби пенсію призначили раніше?

 

По-перше, відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, а також матері інвалідів з дитинства, що виховали їх до цього ж віку, мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу. До інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.

За вибором матері або у разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда здійснювалося батьком, йому призначається пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності не менше 20 років страхового стажу.

По-друге, відповідно до пункту „ж” статті 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, жінки, які працюють на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро або більше дітей до 14-річного віку (зокрема всиновлених), мають право на призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку та наявного трудового стажу. Ця норма застосовується лише для матерів.

 

Якщо у сім'ї, де п'ятеро дітей, є ще дитина-інвалід, чи може бути призначена пенсія і мамі, і батькові?

 

Ні, законодавством не передбачене право на призначення пенсії батьку і матері одночасно.

 

Який порядок визначення розміру цих пенсій?

 

Розмір пенсії за віком багатодітним батькам і батькам дітей-інвалідів визначається за нормами Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Тобто він залежить від наявного страхового стажу та заробітку особи.