ІФОРМАЦІЯ ВІД ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ ДО МУЖНАРОДНОГО ДНЯ ЛЮДЕЙ З ОБМЕЖЕНИМИМ ФІЗИЧНИМИ МОЖЛИВОСТЯМИ

У разі визнання особи  інвалідом Пенсійним фондом здійснюється у встановленому чинним законодавством порядку своєчасне призначення та виплата пенсій, надбавок і підвищень до них.

У даний час пенсійне забезпечення інвалідів загального захворювання може здійснюватися за їх згодою та за наявності відповідного права за однією із державних пенсійних програм, окреслених Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

За першою пенсійною програмою працюючі інваліди мають право отримувати пенсію по інвалідності. Її обчислення проводиться відповідно
до вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії залежить від групи інвалідності - І- 100%, ІІ- 90%, ІІІ-50% від пенсії за віком.

Іншою пенсійною програмою можуть скористатися непрацюючі інваліди ІІ та ІІІ груп, які мають необхідний повний стаж роботи. Його тривалість для осіб з числа інвалідів 2-ї групи визначена у статті 33 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в залежності від дати встановлення інвалідності, а для інвалідів 3-ї групи становить 35 років – для чоловіків, 30 років – для жінок. Їм пенсія по інвалідності може бути призначена в розмірі пенсії за віком.

Із загального числа пенсіонерів, які перебувають на обліку в управлінні (а це майже 18 тисяч пенсіонерів), 2197 осіб — з інвалідністю.Розміри їх пенсій у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму п’ять разів переглядалися у минулому році та з першого січня і з першого грудня цього року відповідно до законів про Державний бюджет України на 2012 рік та на 2013 рік. Як результат, середній розмір пенсій в районі зріс за останні 2 роки майже на 200 грн., або на 20%і станом на 01.10.2013 становить 1242,62 грн.  Відповідно,  і середній розмір пенсій в інвалідів району  зріс на 166,21 грн., або на 16% і  становить 1226,78 грн. Цей розмір на сьогодні перевищує розмір прожиткового мінімуму в 1,4 рази.

Розподіл інвалідів за групами в районі: інвалідів І групи – 209; інвалідів ІІ групи – 807; інвалідів ІІІ групи – 1160; діти-інваліди до 18 років — 21.

Протягом минулого року, а також у цьому році велика увага органів Пенсійного фонду спрямована на поліпшення пенсійного забезпечення особливої категорії непрацездатних – інвалідів Великої Вітчизняної війни. Із загального числа пенсіонерів - 2,7 тисяч осіб мають статус ветерана війни.

Суттєве підвищення розмірів їх пенсій здійснено починаючи з 1 січня 2012 року. Зокрема, це:

- підвищення на 25% основних розмірів їх пенсій (з урахуванням щорічного березневого підвищення);

- збільшення розміру державної соціальної допомоги на догляд, що встановлюється до їх пенсії, до 100% від зазначеного прожиткового мінімуму;            

- встановлення нових мінімальних пенсійних виплат (без урахування пенсій за особливі заслуги перед Україною) у розмірах від 225% до 285% зазначеного прожиткового мінімуму залежно від групи, встановленої інваліду війни. Варто нагадати, що до прийняття постанови інваліди війни отримували мінімальну виплату в розмірах від 190% до 240%.

Як результат, середній розмір пенсії для інвалідів війни в районі зріс за рік на 420 грн.(становить  2798,91 грн.), для учасників бойових дій  - майже на 245 грн. і (складає 1706,51 грн.), для членів сімей загиблих та померлих ветеранів війни — на 300 грн. (це  1561,33 грн.), учасників війни — на 245 грн.  – (становить 1325,17 грн.)

Збільшенню пенсій зазначеної категорії осіб сприяє також виконання  нововведень щодо проведення перерахунків розмірів підвищень інвалідам війни 2 та 3-ї груп з числа учасників бойових дій, яким виповнилося 85 років і більше. До їх пенсій встановлено підвищення у розмірі 447 грн., замість раніше виплачуваних.

Не залишено без уваги інвалідів з числа постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС: учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інші потерпілі, яким встановлено причинний зв’язок захворювання з дією іонізуючого випромінювання.

Середній розмір пенсій для інвалідів-учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які отримують пенсію у розмірі відшкодування фактичних збитків, станом на 01.01.2013 склав 3281,59 грн.

В управлінні забезпечено комфортні умови організації прийому інвалідів з особливими фізичними можливостями (пандуси, кнопки виклику спеціалістів, розташуання кабінетів прийому громадян на першому поверсі).

В управлінні діє система об'єктивного і своєчасного інформування населення, у тому числі, й через ЗМІ, про зміни в пенсійному законодавстві, в тому числі і інвалідів.

Налагоджена співпраця управління з органами влади району та згромадськими організаціями.  У практиці роботи управління з органами влади — спільні зустрічі за місцем прживання, виїзні прийоми громадян тощо. Фахівці  управління надають індивідуальні консультації кожній людині, яка звернулась на приойм.

Традиційними стали відвідини в складі районного “мобільного соціального офісу” інвалідів 1 групи та громадян, яким виповнилося 80 і більше років. Пенсійники розповідають про особливості нарахування пенсій інвалідам відповідно до законодавства України і,  як результат, - здійснюють необхідні дії щодо можливого підвищення пенсійних виплат, тобто надають практичну допомогу в отриманні документів, необхідних для перерахунків пенсій.(за останні 3 місяці відвідали більше 28 інвалідів 1 групи, дораховано стажу 4 особам, що призвело до збільшення розміру пенсії та здійснено 4 запити з метою отримання довідок про стаж, після надходження яких також пенсії будуть перераховані).

Колектив управління щороку з нагоди Міжнародного дня інвалідів,Міжнародного дня людей похилого віку та Дня ветерана надає благодійну допомогу пенсіонерам району.