ДУХОВНІ ПЕРЛИНИ СУМСЬКОГО РАЙОНУ

ЦЕРКВА РІЗДВА ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

Окрасою  Сумського  району  – є церква  Різдва  Пресвятої  Богородиці  в с. Юнаківка, яку було споруджено завдяки клопотанням священика Кирила Мошлянського та церковного старости Михайла Уланського протягом 1793-1806 рр., ймовірно, коштом князя і камергера Михайла Андрійовича Голіцина (1765-1812),за проектом видатного архітектора О.О. Паліцина.

Церква мала чотири престоли: головний - в ім’я Різдва Пресвятої Богородиці, правий – Святого Миколая, лівий – Архістратига Михайла. На хорах – трьох святителів Василя Великого, Григорія Богослова та Іоанна Богослова. Будівництво продовжувалось ще певний час: в 1806 р. були освячені лише два приділи – на честь Святителя і Чудотворця Миколая та Різдва Богородиці.

В 1823 р. священик Корнилій Краснокутський пожертвував 10 тис. руб. асигнаціями на будівництво мурованої дзвіниці та огорожі. У храмі зберігалася давня і шанована ікона Святителя Миколая. Споруда церкви монолітна, цегляна, зі зрізаними кутами. Фасади прикрашені колонними портиками з фронтонами, «утопленими» в стіни. Навколо центрального куполу — чотири бані з круглими вікнами освітлення. Склепіння бань — цегляні, увінчані ліхтариками з луковками (всі останні втрачені разом з дахами). Хрестово-купольного типу, двоярусна. Нижній ярус був відведений під зимню церкву, що в плані повторював верхній ярус. Заради зміцнення будівлі створено ковані металеві стяжки. Цікавою особливістю декору інтер'єрів храму були стінописи разом з ліпленням рослинних візерунків.

На превеликий жаль на сьогодні церква покинута, стан напіваварійний. Дзвіниця — цегляна, збережені три яруси, дзвони і завершення — не збережені, колони портика — похилені і напівзруйновані. У 2010 році було розпочато відбудову  нижнього  теплого  храму,  у  2011  -  встановлено новий іконостас. 21 вересня 2011 року, в день Різдва Пресвятої Богородиці, в Юнаківці вперше за останні роки відбулась служба архієрейським чином.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці належить до кращих зразків доби раннього класицизму в Сумському районі, а за поземним планом і архітектурними формами — до кращих зразків в Україні.