БЕРЕЗА І ВСЕ ПРО НЕЇ

Децентралізація впевнено крокує Україною. За останній рік вже утворилися, провели перші вибори та розпочали свою діяльність 182 об’єднані територіальні громади. Ще більше нових суб’єктів місцевого самоврядування готуються до виборів та початку своєї діяльності.

Зокрема, на Сумщині в одинадцяти нових громадах невдовзі відбудуться вибори (Миколаївська Білопільського району, Дружбівська Ямпільського раойну, Миропільська Краснопільського району, Грунська Охтирського району, Шалигінська Глухівського району, Бездрицька Сумського району, Зноб-Новгородська Середино-Будського району, Річківська Білопільського району, Недригайлівська Недригайлівського району, Боромлянська Тростянецького району, Нижньосироватська Сумського району). Найближчим часом будуть подані документи до ЦВК. Але ця стаття про інше. Вона розповість про тих, хто першим на Сумщині прийняв рішення зробити крок у майбутнє та стати справжніми господарями на своїй землі – про Березівську сільську об’єднану територіальну громаду Глухівського району.

Мальовнича Глухівщина має довгу та насичену історію: Глухівське князівство, Магдебурзьке право, Гетьманська столиця. Тож не дивно, що саме мешканці цієї частини Сумщини вирішили першими взяти участь у процесі реформування базового рівня адміністративно-територіального устрою нашої країни.

Після прийняття остаточних рішень про об’єднання і проведення виборів, громада розпочала свою діяльність 16 грудня 2015 року. До складу громади увійшов 21 населений пункт (Землянківської, Шевченківської, Обложківської, Слоутської, Березівської, Іващенківської, Горілівської та Первомайської сільських рад), площа яких складає 465 квадратних кілометрів. Кожного ранку в ній прокидаються, працюють, навчаються та відпочивають 5700 осіб. Але чи просто це – створити новий орган місцевого самоврядування з правами та повноваженнями міста обласного значення, ми запитали в очільниці Березівської громади Надії Михайлівни Артеменко: «Саме створення громади з юридичної точки зору пройшло відносно безпроблемно. Головні складності припали на момент фактичного початку діяльності. Пріоритети розвитку громади вже були визначені, виконком (до якого увійшли всі колишні голови сільських рад (старости) громади) сформовано, але запустити цей великий механізм, подолати недовіру один до одного та навчитися працювати як єдина команда було певно найважчим. Але ми разом пройшли через цей етап і я пишаюся тим, що жоден з нас на цьому шляху не схибив. Зараз за кожним з наших старост, окрім територіального представництва, закріплено певну галузь діяльності нашої громади. Так, Шевченківський староста — Олена Миколаївна Щебедько курує економічний розвиток, Іващенківський староста — Василь Михайлович Пугач опікується питаннями будівництва, доріг та житлово-комунального господарства. Кожен з нас тепер несе відповідальність не тільки за свої села, але й за всю об’єднану громаду загалом».

Разом з організаційною структурою та повноваженнями змінився й бюджет громади. Саме про нього розповідає Шевченківська староста — Олена Миколаївна Щебедько: «У 2015 році сумарний бюджет наших восьми сільських рад складав 6,3 млн. грн. Після ж об’єднання, у 2016 році сума лише власних доходів нашого бюджету склала 11 млн. грн., а додавши до цього міжбюджетні трансферти, ми отримали бюджет розміром 22,1 млн. грн. Також держава допомогла нам профінансувавши 6 наших проектів через Державний  фонд регіонального розвитку, 12 проектів за рахунок коштів субвенції на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад. Окрім цього нам допоміг Швейцарський центр ресурсів та консультацій з питань розвитку-проект «Підтримка децентралізації в Україні» (DESPRO). Все це разом дозволило Березівській громаді збільшити бюджет до 39,9 млн. грн. та провести низку робіт, про які ми раніше могли хіба що мріяти».

Про ці проекти розповідає вже Василь Михайлович Пугач: «Головне в будь-якій справі не просто отримати гроші, а використати їх з максимальною віддачею. Ще на початку об’єднання ми визначили основні пріоритети нашої діяльності, ними стали: освіта, дороги, сприяння розвитку місцевого підприємництва. Тож левова частка проектів, що ми готували для залучення як державних коштів, так і коштів міжнародної допомоги, стосувалася саме цих галузей. Ми змогли провести капітальний ремонт, утеплення та встановлення енергозберігаючих систем опалення в Слоутському, Первомайському та Березівському НВК, поточні ремонти в усіх інших школах громади, придбали автобус для підвезення наших школярів, провели ремонт доріг у Шевченковому, Слоуті, Іващенковому, Березі. Відремонтували водогони в селі Слоут, реконструюємо системи вуличного освітлення у Первомайському, Слоуті, Шевченковому та Березі, при чому ця реконструкція проходить з використанням сучасних енергозберігаючих технологій, що допоможе нам з одного боку якісно освітлювати вулиці наших сіл, а з іншого платити за це значно менше грошей. Також за рахунок власних коштів вдалося купити трактор для одного з наших обслуговуючих кооперативів. На наступний 2017 рік ми плануємо запустити комунальний міні-молокозавод для переробки молока нашого молочарського кооперативу «Світ молока», тож зможемо створити ще більше робочих місць з конкурентною заробітною платою в нашій громаді. А це значить, що більше нашої молоді залишиться працювати на своїй землі, вони будуть створювати сім’ї, заводити дітей і нарешті ми зможемо зупинити цей жахливий процес вимирання українських сіл».

На момент написання цієї статті Береза вже перестала бути єдиною об’єднаною територіальною громадою Сумщини. Слідом за нею, вже цього року, прийняли рішення про об’єднання мешканці Шалигинської, Дружбівської, Зноб-Новгородської, Миколаївської, Нижньосироватської, Грунської, Бездрицької, Боромлянської, Миропільської, Річківської та Недригайлівської громад області. Як зміниться їх життя після об’єднання? Про все це ми дізнаємося вже наступного року, а поки що можемо констатувати: реформа децентралізації влади в Україні вже є такою, що відбулася. І її вже не зупинити.