#EUКРАЇНА: РЕГУЛЯРНЕ ДОНОРСТВО РЯТУЄ ЖИТТЯ. МАЙБУТНЄ СЛУЖБИ КРОВІ ПОЧИНАЄТЬСЯ З СУМЩИНИ

Обласний центр Сумщини сьогодні – донорська столиця світу. У той час, як в середньому по Україні показник донацій на тисячу населення складає 11, а в розвинених країнах – 30-40, в Сумах здійснюється 241 донація 

У Сумській області існує найпотужніший донорський рух з давніми традиціями, близько 60 сумчан мають звання Заслужений донор України (всього в Україні їх близько 150). Це означає, що вони безоплатно здали кров не менше 100 разів або плазму – 120. Більше 4 тисяч жителів області удостоєні звання Почесний донор України – для цього потрібно здати кров не менше 40 разів або плазму – 60.

У базі даних СОЦСК – понад 40 тис. донорів, більшість з яких здають компоненти крові регулярно. Центр служби крові організовує велику кількість донорських благодійних акцій, а також суспільно цікавих подій, які часто мають статус всеукраїнських.

Донори здають компоненти крові у комфортних умовах, знають, що це повністю безпечно, проходять безкоштовне обстеження на найновітнішій апаратурі і отримують збільшену грошову компенсацію. Лікувальні заклади міста та області повністю забезпечуються високоякісними компонентами крові, а надлишки плазми використовуються для виробництва життєво важливих ліків.

За день центр крові приймає від 200 до 350 донорів. СОЦСК вже неодноразово підтвердив відповідність своєї роботи Міжнародному сертифікату ISO 9001:2015, а також отримав сертифікат GMP, ліцензії, свідоцтва тощо- це все гарантує найвищий в Україні рівень безпеки та якості компонентів крові.

Варто зазначити, що в Україні довгий час було неврегульоване питання донорства крові. Наприклад, за законом протягом десятиліть іноземцям було заборонено здавати кров в Україні. У 2017 році активні студенти українських медичних вишів навіть зверталися з листом до Верховної Ради, щоб ініціювати зміни в законі про донорство – але тоді спроба була марною.

Нарешті 25 січня 2021 року набрати чинності закон «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові», який вніс багато змін у цю сферу. Зокрема, відкрив можливість здавати кров громадянам інших країн та особам без громадянства. Відтепер вони можуть бути донорами на підставі посвідчення про постійне проживання в Україні. Цей важливий закон належить до пакету євроінтеграційних, адже стосується найголовнішої цінності Європейського Союзу – здоров’я та життя людей.

Мета інформаційної кампанії #EUкраїна, яка проходить з ініціативи Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги СТЕФАНІШИНОЇ, за підтримки European Union in Ukraine та проєкту Association4U – показати «секторальний» вимір євроінтеграції. Те, як європейські цінності та принципи втілюються в різних сферах, змінюючи на краще побут українців. Детальніше про урядову інформаційну кампанію EUкраїна тут: https://association4u.in.ua/

 Регулярне добровільне донорство є звичною практикою цивілізованих країн, яка рятує людські життя. Це – євроінтеграція.

Офіс Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції

Урядовий офіс координації європейської та євроатлантичної інтеграції

Комітет ВРУ з питань інтеграції України до ЄС

Сумська Обласна Державна Адміністрація