ГРОМАДИ ОТРИМАЛИ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЗІ СТВОРЕННЯ КОМПЛЕКСНИХ ПЛАНІВ РОЗВИТКУ ТЕРИТОРІЙ

За участі громад відбулася конференція «Просторове планування розвитку територій» за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО)

На заході був представлений перший в Україні досвід з розробки комплексних планів просторового розвитку громад відповідно до нового законодавства. Проекти розроблялися на базі Пісочинської та Роганської громад у Харківській області.

Захід мав на меті поінформувати громади про запроваджені цьогоріч законодавчі норми щодо проведення просторового планування територій громад, а також передати зацікавленим громадам практичні інструменти для успішної розробки і використання комплексних планів просторового розвитку.

Міністр аграрної політики та продовольства України Роман ЛЕЩЕНКО зазначив, що головне завдання на наступний рік – впроваджувати законодавство, створювати найкращі практики управління землями та надавати чіткі роз’яснення ухваленого законодавства.

«Громади мають навчитися управляти земельними ресурсами та впроваджувати просторове планування територій, яке забезпечить їм стабільний розвиток на майбутнє. Необхідно перевірити кадастрову та землевпорядну документацію та налагодити ефективну комунікацію зі своїми жителями. Саме зараз громади закладають основи сталого розвитку на довгі роки наперед. Від ефективного використання земель та їхньої інвентаризації залежить стабільне та належне оподаткування і отримання додаткових доходів місцевих бюджетів», – зазначив він.

Що стосується фінансування комплексних планів, то заступниця Міністра розвитку громад та територій України Наталія КОЗЛОВСЬКА розповіла, що для всіх територіальних громад субвенція, яка була невикористана в поточному році, залишатиметься на рахунках територій та громад для використання в наступному році.

«Питання врегулювання структури, складу і змісту містобудівної документації на завершальному етапі. До кінця року будуть внесені зміни до державних будівельних норм. Зараз запущена єдина державна електронна система в сфері будівництва, де на кожного представника органу місцевого самоврядування наділяються певні повноваження, як наприклад, присвоєння адрес та здійснення архітектурно-будівельного контролю. На нашу думку, в кожній громаді має бути архітектор – людина, яка впливатиме на розвиток міста, тому що комплексний план – це документ, який буде використовуватись кожного дня, оскільки підзаконні акти також передбачають його оновлення, тобто це живий продукт, який потребує постійної актуалізації для якісного розвитку і відображення ситуації», – підсумувала Наталія Козловська.

Перший заступник голови Держгеокадастру Анатолій МІРОШНИЧЕНКО у своєму виступі зазначив, що ефективне управління земельними ресурсами – це спільна мета, як Держгеокадастру, так і територіальних громад, тому Держгеокадастр перебуває у постійній взаємодії з територіальними громадами.

«Реформування Держгеокадастру орієнтовано, в тому числі, на потреби громад і обсяг запланованих змін безпрецедентний – лише План заходів із адміністрування ДЗК на 2021–2022 роки передбачає 75 позицій, частину завдань сподіваємося передати на аутсорс наступного року. Зокрема, плануємо в найближчі тижні впровадити функціонал відображення на картографічній основі ДЗК орієнтовного місця розташування земельної ділянки, на яку надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою, на початку наступного року – функціонал внесення відомостей до ДЗК про функціональні зони. Ми усвідомлюємо всі проблемні питання і ставимо перед собою цілі і завдання та опрацьовуємо можливості щодо забезпечення ресурсів для їх успішної реалізації», – повідомив він.

Програма АГРО підтримала два пілотних проекти – у Роганській та Пісочинській громадах для того, щоб на основі прийнятого закону про планування використання земель напрацювати кращі практики його втілення і допомогти іншим громадам, державі та донорським проектам максимально якісно впровадити в себе новий, але такий корисний інструмент просторового планування.

Робота USAID АГРО не завершується на пілотних проектах, Програма також пропонує навчання та консультативну і практичну підтримку з роз’яснення нового земельного законодавства та найкращих практик з управління землями для всіх землевпорядників, архітекторів і всіх громад в Україні. Наразі Укргео за підтримки Програми USAID АГРО реалізує навчальну онлайн-програму «Нові можливості громад в управлінні землями», яка допоможе розібратись у змінах в законодавстві, що стосуються механізмів управління землями громади: https://education.geoportalua.com. Наступного року АГРО проведе консультаційні заходи та майстер-класи для громад з питань розробки комплексних планів та управління земельними ресурсами. Також планується навчання для підвищення професійного рівня розробників комплексних планів.

Крім комплексних планів просторового розвитку громад на основі нового законодавства, результатами пілотних проектів у Роганській і Пісочинській громадах стали розроблені зразки даних, технічна документація і рекомендації щодо підготовки картографічної основи, зразки технічних завдань для замовників і виконавців та проведення екологічної оцінки. Ці матеріали будуть розіслані всім учасникам конференції. Їх також можуть отримати інші зацікавлені громади, які зареєструються за посиланням: https://form.typeform.com/to/EelUt8OA

Презентації спікерів конференції можна завантажити тут: https://drive.google.com/drive/folders/

***

Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) – це п’ятирічна Програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), що впроваджується компанією Кімонікс Інтернешнл. Мета програми: прискорення економічного розвитку сільських громад України, що потребують найбільшої підтримки, шляхом покращення управління в сільськогосподарському секторі, що сприятиме розвитку більш продуктивних, сучасних та прибуткових мікро, малих та середніх сільськогосподарських підприємств (ММСП). Цілі Програми USAID AГРО: покращення продуктивності та доступу до ринків у цільових ланцюгах доданої вартості, удосконалення функцій підтримки та нормативно-правової бази у аграрному секторі. Програма USAID АГРО допоможе збільшити доходи с\г ММСП і їхній доступ до фінансування та створити в Україні справедливий і прозорий ринок с\г земель, що зменшить корупцію в аграрному секторі. Сторінка АГРО в Фейсбук: https://www.facebook.com/usaid.agro/

Американський народ, через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 50 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах, як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. В Україні Агентство США з міжнародного розвитку надає технічну та гуманітарну допомогу починаючи з 1992 року. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також запрошуємо відвідати вебсайт Місії: http://www.usaid.gov/ukraine та сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine..