ПРО РОБОТУ ВІДДІЛУ ОСВІТИ СУМСЬКОЇ РДА У 2020 РОЦІ

Діяльність відділу освіти Сумської РДА спрямована на виконання Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про позашкільну освіту», «Про охорону дитинства» та інших чинних нормативно-правових актів у галузі освіти.

Структура освіти Сумського району – це 4 опорних заклади загальної середньої освіти, 5 загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів, 3 навчально-виховні комплекси, у яких навчається 2334 здобувачів освіти. Дошкільна освіта представлена 10-ма закладами дошкільної освіти, у яких виховується 715 дітей. Збережена мережа позашкільних закладів та інклюзивної освіти.

Своєрідним показником роботи закладів освіти є участь у різноманітних заходах навчального характеру. Так, щороку близько двох тисяч учнів навчальних закладів району залучаються до участі в інтелектуальних змаганнях: олімпіадах, конкурсах, турнірах, фестивалях на районному, обласному, всеукраїнському рівнях.

Всеукраїнські учнівські олімпіади - це наймасовіший інтелектуальний конкурс, протягом 2019-2020 навчальному року в шкільному етапі взяло участь 434 учнів. У ІІ етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад брали участь 283 учня. Олімпіади проведено з 15 навчальних предметів.

У 2019-2020 навчальному році у закладах загальної середньої освіти району 109 учнів охоплені профільним навчанням, а саме: природничий напрям – 31, філологічний напрям – 47, технологічний напрям – 31.

Відділ освіти кожний рік здійснює організаційні заходи щодо підготовки учнів закладів загальної середньої освіти району до зовнішнього незалежного оцінювання.

За статистичними даними із 113-ти випускників закладів загальної середньої освіти 99 осіб взяли участь у зовнішньому незалежному оцінюванні 2020 року. 25 випускників району набрали 180-200 балів та увійшли  до когорти кращих учнів області. Порівняно з минулим роком зменшилась кількість випускників, які не подолали поріг з різних предметів.

Покращенню результативності зовнішнього незалежного оцінювання у 2020  році, передусім передувала глибока та змістовна робота відділу освіти. З метою забезпечення методичної підтримки та якісної підготовки випускників до участі у зовнішньому незалежному оцінюванні 2020 року відділом освіти було організовано додаткові безкоштовні курси на базі СумДУ.

З метою забезпечення системного кваліфікованого супроводу дитини з особливими освітніми потребами від 2 до 18 років, на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти у 2018 році була створена комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр Сумської районної ради Сумської області».

Центр надає послуги дитячому населенню від 2 до 18 років Сумського району та дітям об’єднаних територіальних громад Сумського району. Станом на 05 вересня 2020 року загальна кількість дітей на території обслуговування –9479 дітей, із них 3050 дітей Сумського району. 

Спеціалісти центру проводять групові та індивідуальні корекційно-розвиткові заняття з дітьми з особливими освітніми потребами за відповідними напрямками, використовуючи різноманітні форми, прийоми, методи та засоби навчання, сучасні освітні технології. Корекційно - розвивальні заняття центру постійно відвідують 47 дітей з особливими освітніми потребами. В середньому за тиждень у центрі проводиться 90 – 105  корекційних занять.

Також працівниками центру надається методична допомога педагогічним працівникам щодо організації інклюзивного навчання, здійснюється  інформаційно-просвітницька діяльність шляхом проведення конференцій, семінарів, засідань за круглим столом, тренінгів, майстер-класів з питань організації навчання та надання психолого-педагогічної допомоги дітям з особливими освітніми потребами.

Дошкільна освіта Сумського району представлена 10-ма закладами дошкільної освіти, у яких виховується 715 дітей. У закладах дошкільної освіти працює 28 гуртків художньо-естетичного, фізкультурно-оздоровчого, пізнавального та народознавчого напрямків,  якими охоплено 368 дітей. Заклади дошкільної освіти перебувають на балансі сільських та селищних рад Сумського району і повністю утримуються за рахунок місцевих бюджетів.

Послуги з позашкільної освіти надають Сумський районний Будинок дітей та юнацтва, 58 гуртків (812 вихованців), та Сумська районна станція юних техніків, 33 гуртки (427 вихованців).

Мережа гуртків Сумського районного Будинку дітей та юнацтва представлена наступними напрямами роботи:

- туристсько-спортивним – 19 гуртків, 281 вихованець;

- військово-патріотичним – 1 гурток, 16 вихованців;

- декоративно-ужитковим – 9 гуртків, 117 вихованців;

- художньо-естетичним – 29 гуртків,  398 вихованців.

У 2020  році проведено 14 заходів Сумського району, у яких взяли участь 500 учнів та вихованці закладів загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти району та ОТГ.

2020 рік став досить насиченим та результативним у діяльності Сумського районного Будинку дітей та юнацтва, незважаючи на встановлені обмеження у зв’язку з введеним карантином. В 11 обласних заходах взяли участь 95 вихованців закладу, із них 69 дітей зайняли призові місця. У 4-х всеукраїнських заходах узяли участь 10 дітей, із яких 6 вихованців зайняли І місце, і по 2 вихованця – ІІ і ІІІ місця.

Також у 2020 році 43 вихованця взяли участь у 6 міжнародних конкурсах та фестивалях, виборовши гран-прі та зайнявши призові місця.

Мережа гуртків Сумської районної станції юних техніків представлена наступними напрямами роботи:

- науково-технічного – 21 гуртків, 275 вихованців;

- художньо-естетичний – 7 гуртків, 100 вихованців;

- спортивно-фізкультурним –  5 гуртків, 52 вихованця.

За 2020 рік загалом закладом було проведено 8 районних заходів, в яких прийняло участь 338 вихованців.

Протягом року вихованці закладу позашкільної освіти взяли участь у 10 обласних змаганнях та конкурсах, де зайняли 34 призових місця, у 8 всеукраїнських конкурсах – 75 призових місць, у заході міжнародного рівня - 15 призових місць.

Розвитку галузі освіти, створенню комфортного освітнього простору та рівного доступу до якісної освіти сприяє Комплексна програма розвитку освіти району у 2019-2021 роках, затверджена рішенням 24 сесії Сумської районної ради 7 скликання від 20.12.2018. У рамках виконання програми вирішуються питання організації харчування, підвезення, оновлення матеріально-технічної, методичної бази, кадрове забезпечення, інші питання діяльності закладів освіти району. Питання функціонування та розвитку освітньої галузі розглядаються на засіданнях постійних комісій та сесіях Сумської районної ради.

На виконання Закону України «Про охорону дитинства», статті 25 Закону України «Про освіту» рішенням 28 сесії Сумської районної ради 7 скликання від 11.10.2019 визначено Порядок організації харчування дітей у закладах загальної середньої освіти, підпорядкованих відділу освіти Сумської районної державної адміністрації, в 2020 році.

Гарячим харчуванням у закладах загальної середньої освіти Сумського району охоплено 2025 дітей (87%), із них безоплатним – 1170 дітей (58%).

Гарячим харчуванням (100%) охоплені учні 1-4 класів, діти-сироти та позбавлені батьківського піклування, діти з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах, діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», обдаровані учні, які проживають у пришкільному інтернаті Опорного закладу Великочернеччинської школи І-ІІІ ступенів, вихованці дошкільних груп навчально-виховних комплексів, діти учасників антитерористичної операції (операції об’єднаних сил), діти, потерпілих від ЧАЄС, діти з числа внутрішньо переміщених осіб.

Середня вартість харчування у 2020-2021 навчальному році 1-го учня 1-4-х класів становить 18,00 гривень в день, дітей пільгових категорій – 18,00 гривень в день, у дошкільних групах навчально-виховних комплексів - 31,00 гривня в день.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про освіту», «Комплексної програми розвитку освіти району у 2019-2021 роках» відділом освіти Сумської районної державної адміністрації організовано підвезення учнів закладів загальної середньої освіти Сумського району до місць навчання та у зворотному напрямку.

У поточному навчальному році організованим підвезенням до місць навчання у районі забезпечено 457 учнів. Для реалізації державної програми «Шкільний автобус» у районі задіяно 12 шкільних автобусів. Ними підвозиться 451 учень (98,7% від потреби), 6 учнів (1,3% від потреби) підвозяться безкоштовно рейсовим транспортом.

В 2020 році на умовах співфінансування з районного бюджету у сумі 779 тис. гривень Департаментом освіти і науки Сумської області було закуплено та передано шкільний автобус для Новосічанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Сумської районної ради Сумської області.

Щорічно в районі здійснюються заходи з оздоровлення та відпочинку дітей. Основною формою організації відпочинку дітей є пришкільні табори.

Крім того, протягом оздоровчого періоду для дітей пільгових категорій, які навчаються у закладах освіти району, організовується безкоштовне оздоровлення у приміських, заміських таборах різних рівнів.

У 2020 році у зв’язку з введеним карантином заходи з оздоровлення та відпочинку дітей не проводилися.

Покращення матеріально-технічного та санітарного стану закладів.

В рамках програми «Нова українська школа» для початкових класів було закуплено 230 індивідуальних комплектів парт, проектори, інтерактивні дошки, ноутбуки та принтера, шафи та контейнери для зберігання, дидактичні матеріали для навчання, придбано меблі для роботи вчителів початкових класів, зроблено поточні ремонти в класах. Загальна сума, яка була витрачена складає 3 315,638 тис. гривень., з яких 758,103 тис. гривень державна субвенція.

Кожного року оновлюється та додатково закуповується комп’ютерне та технічне обладнання, а в умовах карантину таке обладнання стало вкрай необхідним для забезпечення навчання учнів на дистанційній формі. У Низівській ЗОШ І-ІІІ ступенів та Терешківській філії опорного закладу Садівської ЗОШ І-ІІІ ступенів встановлено мережеве обладнання та проведено мережу Інтернет для покращення інтернетного зв’язку.

Технічний стан будівель та приміщень навчальних закладів у цілому задовільний, заклади загальної середньої освіти облаштовані внутрішніми санітарними вузлами. Усі навчальні заклади забезпечені проточною холодною та гарячою водою.

Так протягом 2020 року за рахунок районного бюджету та частини залишки дотації з місцевого бюджету на здійснення переданих з державного бюджету видатків на утримання закладів освіти та охорони здоров’я були проведені поточні ремонти туалетних кімнат 8 закладів загальної середньої освіти на суму 923,059 тис. гривень.

З метою покращення санітарного стану закладів загальної середньої освіти було здійснено поточний ремонт коридорів, підлоги та стелі першого та другого поверхів Новосуханівської ЗОШ І-ІІІ ступенів на суму 231,361 тис. гривень, поточний ремонт цокольної частини та відмостки Басівської ЗОШ І-ІІІ ступенів – 89,682 тис. гривень, поточний ремонт ганку та сходів Сульського НВК – 90,411 тис. гривень, поточний ремонт освітлення першого та другого поверхів опорного закладу Садівської ЗОШ І-ІІІ ступенів – 49,708 тис. гривень, поточний ремонт спортивної зали інтернату опорного закладу Великочернеччинської СШ І-ІІІ ступенів – 194,953 тис. гривень, поточний ремонт Великовільмівської філії опорного закладу Садівської ЗОШ І-ІІІ ступенів – 105,00 тис. гривень.

 З метою впровадження системи НАССР в організації харчування на умовах співфінансування за рахунок районного бюджету у сумі 143,850 тис. гривень та за рахунок субвенції на ремонт та придбання обладнання для їдалень (харчоблоків) закладів загальної середньої освіти у сумі 1 294,650 тис. гривень було закуплено обладнання (холодильники, шафи пекарські, шафа жарочна, посудомийна машина, м’ясорубки електричні, сковорода, плити електричні, бойлер та ін.) для опорного закладу Великочернеччинська СШ І-ІІІ ступенів, Косівщинського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім. Лесі Українки, опорного закладу Садівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, Стецьківського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, Низівської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

Також для їдалень Низівської ЗОШ І-ІІІ ступенів та опорного закладу Садівської ЗОШ І-ІІІ ступенів було придбано стільниці та стільці на суму 58,200 тис. гривень, проведено поточний ремонт обідньої зали Могрицького НВК – 46,00 тис. гривень, поточний ремонт харчоблоку (заміна плитки) Низівської ЗОШ І-ІІІ ступенів та опорного закладу Садівської ЗОШ І-ІІІ ступенів – 125,497 тис. гривень.

Протягом 2020 року за рахунок залишку освітньої субвенції та за рахунок районного бюджету проводилися капітальні роботи у закладах загальної середньої освіти на суму 2576,763 тис. гривень, а саме:

- Капітальний ремонт приміщення (заміна вікон) опорного закладу Великочернеччинської СШ І-ІІІ ступенів - 1024,932 тис. гривень;

- Капітальний ремонт покрівлі основної будівлі опорного закладу Великочернеччинської СШ І-ІІІ ступенів – 931,887 тис. гривень;

- Капітальний ремонт підвального приміщення Косівщинського ЗЗСО І-ІІІ ступенів – 47,467 тис. гривень;

- Капітальний ремонт приміщення (заміна вікон) Косівщинського закладу середньої освіти І-ІІІ ступенів імені Лесі Українки – 127,949 тис. гривень;

- Капітальний ремонт приміщення актової зали та харчоблоку Косівщинського закладу загальноосвітньої середньої освіти І-ІІІ ступенів ім. Лесі Українки – 186,900 тис. гривень;

- Капітальний ремонт котельні (димової труби) Стецьківського ЗЗСО І-ІІІ ступенів – 257,628 тис. гривень.

Розпочато роботи з реконструкції системи блискавкозахисту Басівської ЗОШ І-ІІІ ступенів за рахунок районного бюджету у сумі 180,155 тис. гривень.

Розпочато роботи з капітального ремонту котельні (заміна котла) Опорного закладу Великочернеччинської СШ І-ІІІ ступенів Сумської районної ради Сумської області за рахунок районного бюджету у сумі 301,474 тис. гривень та за рахунок іншої субвенції Сумської міської ради у сумі 332,241 тис. гривень.

У серпні місяці 2020 року розпочато будівництво стадіону Стецьківського ЗЗСО І-ІІІ ступенів.

Функції замовника та виготовлена проектно-кошторисна документація по об’єкту «Реконструкція стадіону Стецьківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Сумської районної ради Сумської області вул. Шкільна, 5 с. Стецьківка, Сумського району» передані Департаменту капітального будівництва Сумської обласної державної адміністрації, відповідно до рішення тридцять третьої сесії сьомого скликання Сумської районної ради від 26.06.2020 року.

Загальний обсяг фінансування даного об’єкту складає 6 204,677 тис гривень: за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку – 5 584,209 тис. гривень, співфінансування коштів районного бюджету - 620,468 тис. гривень.

Будівництво стадіону знаходиться на завершальному етапі та введення в експлуатацію.

З метою забезпечення функціонування комунальної установи  «Інклюзивно-ресурсного центру» у 2020 році за кошти районного бюджету та субвенції об’єднаних територіальних громад придбано на суму 26,803 тис. гривень: масажний стіл, меблі (4 комплекти: парта стілець, шафу для одягу, стіл письмовий, лавки), розвиваючі іграшки, дидактичні ігри та обладнання для проведення корекційної роботи на суму, засоби дезінфекції та особистого захисту.

До кінця 2020 року для Центру планується придбати обладнання для сенсорної інтеграції, ноутбук, багатофункціональний пристрій для друку, холодильник.

 У 2020 році для поповнення матеріально-технічної бази гуртків Сумського районного Будинку дітей та юнацтва за рахунок районного бюджету та бюджету ОТГ було придбано матеріали для роботи гуртків, туристичне спорядження на суму 79,348 тис. гривень.

Для Сумської станції юних техніків використано коштів на суму 40,783 тис. гривень на придбання наборів для ракетомодельного спорту, генератора для гуртка спортивна радіопеленгація, витратних матеріалів на 3D принтер, радіоприймачів для радіопеленгації, матеріалів для рукоділля.